Furikake: Japońska przyprawa do ryżu

Furikake to japońska przyprawa, znana jest od wieków. Pierwotnie używana była jako dodatek do gotowanego ryżu, a obecnie stosowana jest w wielu przepisach.
  • Poziom trudności
  • Przygotowanie
  • Czas całkowity
  • Liczba porcji

Przepis Thermomix

  1. Do czystego i suchego naczynia miksującego wsypać sezam, uprażyć 2 min/Varoma/obr. wsteczne 1, bez wieczka. Przesypać do miseczki, aż do wystygnięcia.
  2. Do naczynia miksującego dodać prażone arkusze nori, zmielić 15 - 20 s/obr. 10. Czynność powtórzyć, aż do uzyskania pożądanego rozdrobnienia.
  3. Dodać uprażone nasiona sezamu i wszystko wymieszać 5 s/obr. wsteczne 3.

Wskazówki

Bardzo ważne jest, aby naczynie miksujące było idealnie suche, przed przystąpieniem do prażenia sezamu. W tym celu po dokładnym wytarciu naczynia miksującego należy założyć pokrywę i ustawić kilka sekund na obr. 10. W ten sposób nóż wyrzuci pozostałą wodę na ścianki naczynia miksującego, która należy ponownie wytrzeć.

Arkusze norki najlepiej jest złożyć na pół i jeszcze na pół, aby ładnie zmieliły się w Thermomix.

Furikake należy przechowywać w szczelnie zamkniętym słoiczku, trzyma swoją świeżość nawet do kilku miesięcy.

Furikake to japońska przyprawa, która znana jest od wieków. Pierwotnie używana była jako dodatek do gotowanego ryżu, a dziś można ją znaleźć w wielu przepisach.

Furikake w kuchni japońskiej używana jest jako zamiennik soli i pieprzu. Wykorzystuje się ją do przyrządzania kanapek ryżowych i kulek – onigiri (omusubi) i onigirazu.

Furikake może być używane również do dekoracji omletów okonomiyaki, smażonego makaronu yakisoba oraz grillowanych warzyw i ryb. Ta japońska przyprawa jest również bardzo popularna w Stanach Zjednoczonych, szczególnie na zachodnim wybrzeżu i na Hawajach. Do hawajskiego poke, przekąski spam musubi i grillowanego łososia (furikake salmon),

Historia furikake sięga początku XX wieku, okresu Taisho, i została stworzona przez japońskiego aptekarza. Suekichi Yoshimaru chciał zaradzić niedoborowi wapnia w japońskiej diecie i wpadł na pomysł stworzenia przyprawy do ryżu na bazie zmielonych ości ryb-bonito. Dla poprawy smaku dodał prażone ziarna sezamu i zmielone wodorosty nori.

Nazwał swój produkt Gohan no Tomo, czyli “Przyjaciel Ryżu” i w ten sposób powstało pierwsze furikake, które do dziś sprzedawane jest w Japonii. Jak również jest podstawową przyprawą w diecie Japończyków.

Połączenie tych składników daje bogaty smak umami (piąty smak, odkryty nieco ponad 100 lat temu w Japonii) i mogę Wam obiecać, że ryż przyprawiony taką kombinacją można jeść jako pełnowartościowy posiłek.

Mówiąc najprościej, umami sprawia, że naturalny smak i zapach potrawy jest silniejszy, bardziej intensywny i bardziej atrakcyjny dla kubków smakowych, co po prostu wzmacnia smak posiłku. Jeśli już raz doprawiłeś swoje danie furikake, z pewnością skusisz się na to ponownie.

Rodzaje Furikake

Furikake występuje w wielu różnych odmianach, np. o smaku warzyw, krewetek, ryb albo wasabi. Jej podstawowe składniki to suszone nori (suszone wodorosty), nasiona sezamu i sól morska składniki te powszechnie występujące w kuchni japońskiej.

Furikake o smaku warzyw, krewetek, ryb lub wasabi to przykłady różnych dostępnych rodzajów, a w zależności od Waszych preferencji smakowych można je przygotować samemu w domu, wystarczy udać się do sklepu azjatyckiego po kilka składników.

Zmielone wodorosty nori

Zazwyczaj wodorosty nori najłatwiej jest kupić w arkuszach do sushi, tradycyjnie tnie się je nożyczkami na drobne kawałki, lecz o wiele łatwiej jest to wykonać przy użyciu Thermomix. Wodorosty nori są po prostu mielone i dodaje się do nich nasiona sezamu.

Furikake będzie gotowe w ciągu kilku minut. Można je przechowywać przez kilka miesięcy, więc jest zawsze dostępne, kiedy chcesz dodać smaku swoim japońskim potrawom.

arkusze nori

Prażone ziarna sezamu

Istnieje kilka rodzajów ziarn: sezam łuskany, odmiana niełuskanych nasion sezamu i sezam czarny. Do przyrządzenia furikake można użyć dowolnej kombinacji.

Najbardziej powszechną formą furikake jest furikake zrobione z prażonych nasion sezamu. Odpowiedni stopień uprażenia nasion sezamu jest bardzo ważny dla uzyskania dobrego furikake. Zbyt mało prażony sezam sprawi, że będzie ona mdła, natomiast zbyt dużo może być gorzka i nieapetyczna w smaku!

nasiona sezamu

Suszone płatki bonito

Suszone płatki bonito (katsuobushi), pełne smaku umami i dodatkowo jeszcze wzmocnione posmakiem wędzonego, są jednym z najważniejszych składników kuchni azjatyckiej.

Szefowie kuchni rozumieją, że ryby i inne składniki pozbawione wody stają się fantastycznymi składnikami w kuchni. Aby zrobić płatki bonito, należy najpierw złowić rybę bonito, czyli rodzaj tuńczyka plamistego. Jest to ryba z gatunku makreli. Niektórzy producenci wykorzystują również pelamidę, rybę, która jest dość podobna do tuńczyka plamistego.

Japończycy suszą, fermentują i wędzą swoje filety z tuńczyka, aby nadać mu popularny w Japonii smak umami. Proces ten może trwać kilka miesięcy, a nawet lat, zanim zostanie zakończony w konwencjonalnej formie.

Aby uzyskać pół szklanki płatków bonito potrzebne będzie około kilograma tuńczyka. Dzieje się tak dlatego, że ryba była fermentowana i suszona przez kilka miesięcy, zanim została zapakowana jako bonito.

Proces stosowany przez producentów, którzy przetwarzają suszone filety bonito na furikake zapewnia, że furikake zachowuje swój wyśmienity smak nawet po otwarciu opakowania. To właśnie dlatego furikake jest tak popularne w Japonii.

Niewielki dodatek płatków bonito do furikake nada jej rybny smak. Japońskie furikake wykorzystuje jako główne składniki kombinację nasion sezamu, suszonej i mielonej ryby (bonito), wodorostów (nori). Z tego powodu furikake nie jest przyjazne wegetarianom ani weganom, chyba że pominięte zostaną płatki rybne bonito.

japońskie bonito

Wasabi

Z kolei chrzan wasabi jest popularny wśród miłośników kuchni japońskiej, którzy lubią dodawać pikanterii swoim potrawom. Wasabi ma bardzo silny smak, który doskonale komponuje się z owocami morza i rybami, ja również z furikake.

wasabi pola

Furikake Yukari

Furikake Yukari to posypka do ryżu z shiso — mielonymi liśćmi pachnotki czerwonej. Furikake jest doskonałym sposobem na dodanie smaku i wartości odżywczych do Twoich potraw. Przyprawa do ryżu, która nadaje mu ciekawego smaku, a przy okazji lekko barwi ryż na kolor fioletowy.

Furikake to tradycyjna japońska przyprawa, służąca do posypywania ugotowanego ryżu jak, również dodatek do wielu dań.

Zrób przyprawę furikake samemu i dodaj składniki wg preferencji np. nori, sezam i wasabi.

Kupne furikake jest często barwione i na potrawie wygląda niczym konfetti. Występuje w postaci suchej. W Japonii furikake można znaleźć w małych torebkach, które są przeznaczone do natychmiastowego użycia. Wystarczy otworzyć opakowanie i wysypać zawartość na potrawę.

W Stanach Zjednoczonych, szczególnie na zachodnim wybrzeżu i Hawajach, japońska przyprawa furikake jest niezwykle popularna i dodawana do hawajskiego poke.

krewetki z ryżem z furikake

Furikake przyprawa jest często przechowywana w szczelnym pojemniku, aby jak najdłużej zachować swoją świeżość.

Popularne przepisy

Poznaj kolekcję przepisów na Thermomix
vermezan wegański parmezan Thermomix przepisy

Wegański parmezan

Czekoladowe kulki mocy Thermomix Dietomix

Czekoladowe kulki mocy

furikake thermomix

Furikake: Japońska przyprawa do ryżu

Odkryj

Wszystkie diety

Dieta na Thermomix z Dietomix to rozwiązanie dla osób chcących zdrowo gotować bez poświęcania na to zbyt dużo czasu. Gotowanie z Thermomix jeszcze nigdy nie było tak inspirujące i zdrowe!
Zobacz więcej