Bulion warzywny

Bulion warzywny ma odkwaszające właściwości na organizm i wspaniale nadaje się do programów odchudzających i oczyszczających dla wegan i wegetarian.
  • Poziom trudności
  • Przygotowanie
  • Czas całkowity
  • Liczba porcji

Przepis Thermomix

  1. Warzywa umyć i dokładnie wyszorować, obierać ze skórki. Pokroić na mniejsze kawałki. Umieścić wszystko w dużym garnku razem z opaloną cebulą, octem jabłkowym i przyprawami (poza solą).
  2. Wszystko zalać wodą tak, aby warzywa zostały przykryte.
  3. Gotować około 120 minut na bardzo małym ogniu w garnku z przykrywką.
  4. 15 minut przed końcem gotowania dodać lubczyk.
  5. Na sam koniec odcedzić wywar przez sito i doprawić solą himalajską.
  6. Warzywa wyrzucić, a wywar przelać do szklanych słoiczków i przechowywać w lodówce.

Wskazówki

Przepis jest do przygotowania metodą tradycyjną w garnku.  Wartość odżywcza bulionu policzona jest dla samego bulionu, dlatego składniki podane są w wskazówkach. Sam bulion warzywny to około 15 kcal, na szklankę samego wywaru (240 ml).

SKŁADNIKI:

  • 1 kg  włoszczyzny, 2 szt (por, seler korzeniowy, marchew, pietruszka korzeń, cebula, kapusta włoska
  • 3000g  Woda
  • 3g  Przyprawy – ziele angielskie, całe
  • 3g  Przyprawy – pieprz czarny, suszony
  • 2g  Przyprawy – liść laurowy, suszony
  • 5g  Imbir, korzeń
  • 10g  Lubczyk
  • 25g  Ocet jabłkowy
  • 10g  Sól Himalajska

Jak rozpoznać czy nasz bulion jest gotowy? Można to rozpoznać po miękkości warzyw i oczywiście smaku bulionu. Zwykle dwie, trzy godziny w zupełności wystarczą, aby wydobyć najlepsze smaki wywaru, jeśli warzywa pokrojone są na małe kawałki. Proces gotowania odbywa się zawsze na małym ogniu lub małej mocy na płycie indukcyjnej.

Bulion warzywny jest świetną bazą do zup, sosów, gulaszów czy risotto. Zawsze warto mieć go w domu, tym bardziej że jego przygotowanie jest banalnie proste, a po zamrożeniu może być przechowywany przez wiele tygodni.

Bulion warzywny ma odkwaszające właściwości na organizm i wspaniale nadaje się do programów odchudzających i oczyszczających dla wegan i wegetarian.

Jest wiele korzyści z robienia własnego bulionu warzywnego. Możesz kontrolować składniki, uczynić go pikantnym lub bardziej słodkim, jak tylko chcesz, i wykorzystać wszystkie ulubione warzywa, zanim się zepsują. Korzyści z robienia własnego bulionu warzywnego.

  • Możesz kontrolować składniki, aby uzyskać świeży i pyszny smak wedle swoich upodobań.
  • Jest łatwy do zrobienia i warto używać warzyw z targu rolnego, które nadają mu głębszego smaku, a zarazem dostarczają więcej witamin i minerałów.
  • Mrożenie bulionu jest wygodne, więc będzie on trwały i zawsze pod ręką do wykorzystania w ulubionych potrawach.

Podstawowy składnik wywaru warzywnego to oczywiście warzywa

Rośliny, które idealnie nadają się na bulion warzywny, muszą być najwyższej jakości, aby miały najlepsze spektrum właściwości zdrowotnych i doskonały smak. Ile razy zdarzyło Ci się kupić marchewkę, która przypominała marchew tylko wyglądem, ale zupełnie bez smaku? No właśnie! Z takiej włoszczyzny nie będzie dobrego bulionu. Aby przygotować bulion warzywny szukaj, jak najbardziej ekologicznych produktów – wówczas nie trzeba ich nawet obierać. Wyszoruj mocno, a następnie pokrój na mniejsze kawałki i dodaj do garnka. Pokrojenie na mniejsze kawałki sprawi, że bulion warzywny szybciej nabierze głębi smaków.

Świerze zioła

Dobry bulion warzywny wymaga świeżych przypraw. Oczywiście żadnych magicznych ziarnek smaku, płynnych zamienników lubczyku czy kostek rosołowych pełnych sodu i chemikaliów. Od dzisiaj koniec z drogą na skróty. Myśl jak Francuzi i dodaj do garnka z bulionem  Bouquet Garni, czyli bukiecik świeżych ziół związany naturalnym sznurkiem. Klasyczna wersja takiego dodatku to liść laurowy i tymianek. Liście laurowe wzmacniają smak wywary warzywnego. Reszta składników może być dowolnie modyfikowana. Do wyboru: natki pietruszki, gałązka rozmarynu, lubczyk, liście kolendry, nać selera i łodyżki oregano. Wszystkie znaki na ziemi i nieba sugerują, że suszone zioła w ogóle tutaj nie pasują!

Suszone grzyby

Warzywny bulion warto, jest wzbogacić o suszone grzybki. Są mięsem dla wegan i dostarczają doskonałe białko, a do tego mnóstwo lekarstwa przeciw starzeniu się. W grzybach znajdziesz witaminy B, C, D i E oraz żelazo, cynk, fosfor i potas. Grzyby cieszą się sympatią i zainteresowaniem wegan i wegetarian szczególnie ze względu na ich smak. Ma to pewne naukowe wytłumaczenie. Grzyby, na przykład, mają UMAMI, piąty smak odkryty przez japońskiego psychofizyka Kikunae Kieda w 1909 roku. W wolnym tłumaczeniu UMAMI znaczy „smaczny”, „wyśmienity”. Nic dziwnego, że wywar warzywny z grzybami tak dobrze smakuje.

Inne przyprawy

Oprócz ziół do bulionu warzywnego warto dodać inne przyprawy. Obowiązkowo będzie to dojrzała, wysuszona, opalona nad ogniem, w piekarniku lub na rozgrzanej patelni cebula. Ten składnik poprawi kolor bulionu warzywnego, ale też doda smaku do zupy.

Aby nadać bulionowi inny smak i piękny żółty kolor, możesz dodać szafran lub kurkumę (oba te składniki mają swój specyficzny smak, więc używaj ich oszczędnie, chyba że planujesz zrobić risotto z szafranem lub danie w stylu indyjskim).

Zawsze, kiedy gotuję bulion, dodaje całe ziarnka pieprzu. W ten sposób bulion warzywny jest pikantny, ale nie ma w nim pływającego drobnego pieprzu. W zależności od tego, jaki smak chcę uzyskać, dodaję pieprz czarny, biały, zielony lub czerwony. Do azjatyckich potraw można wykorzystać bulion warzywny z dodatkiem ziarna pieprzu syczuańskiego, świeży imbir, anyż gwiazdkowy i korę cynamonu.

Ziarna ziela angielskiego to również wspaniała przyprawa, którą można dodać do wywaru warzywnego. Przyprawa ta jest niezwykle doceniana ze względu na jej smakowe i zdrowotne właściwości. Dodane do wywaru ziele angielskie ma ogromny wpływ na procesy trawienne zachodzące w organizmie. Powoduje wzmożoną produkcję soków żołądkowych, dzięki czemu ułatwia cały proces przechodzenia potraw przez układ pokarmowy, oraz łagodzi zgagę. Dodatkowo znacznie poprawia przyswajanie selenu i witaminy B. Oprócz ziela angielskiego zawiera witaminę C, A, niacynę i ryboflawinę.

Sól i sos sojowy  

Każdy bulion zawsze solimy na sam koniec. Najzdrowszym sposobem doprawiania bulionu jest naturalna sól kamienna lub morska, której nasz organizm potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania. Rodzaj soli, której używasz, może zawierać nawet 80 minerałów i pierwiastków śladowych, które znajdują się w naszych komórkach krwi. Regulują one ciśnienie krwi, wspomagają trawienie i detoksykację. Zwykła sól kuchenna (jodowana), zawiera tylko jód i sód. Warto zatem przestawić się na korzystanie z soli np. himalajskiej i morskiej w codziennych posiłkach.

Inną opcją dosalania bulionu warzywnego jest również użycie sosu sojowego. Sos sojowy to sfermentowany produkt roślinny, wytwarzany z mieszaniny soi, pszenicy, wody i soli pochodzący pierwotnie z Chin.

Sos sojowy można znaleźć zarówno w jasnych, jak i ciemnych odmianach, mniej słone i bardziej słone. Dostępne są również jego bezglutenowe wersje nazywane “Sos Tamari”.

Tłuszcze bulionu warzywnego

Przed podaniem bulionu warzywnego warto dodać przynajmniej jedną łyżkę stołową oliwy z oliwek lub oleju kokosowego. Dzięki tłuszczom witaminy zawarte w bulionie będą łatwiej przyswajalne. Dodatkowym atutem będzie lepszy smak, gdyż tłuszcz jest niezastąpionym nośnikiem aromatów. Bulion warzywny z dodatkiem oleju będzie również bardziej sycący.

Gotowy bulion warzywny

Jak rozpoznać czy nasz bulion jest gotowy? Można to rozpoznać po miękkości warzyw i oczywiście smaku bulionu. Zwykle dwie, trzy godziny w zupełności wystarczą, aby wydobyć najlepsze smaki wywaru, jeśli warzywa pokrojone są na małe kawałki. Proces gotowania odbywa się zawsze na małym ogniu lub małej mocy na płycie indukcyjnej.

Abu uzyskać bardziej esencjonalny wywar, gotowy bulion warzywny wystarczy dodatkowo pogotować po odcedzeniu, bez przykrycia, aby odparował i stał się bardziej esencjonalny. Wywar można przechowywać w szczelnie zamkniętych słoiczkach w lodówce nawet do kilku dni.

Bulion warzywny wspaniale smakuje w towarzystwie natki pietruszki, wystarczy dodać posiekaną natkę pietruszki do talerza z bulionem przed podaniem.

Warzywny bulion stanowi wspaniałą bazę do wielu przepisów na zupy, sosu czy np. curry. Bulion warzywny to zdrowy aromat dla każdego pysznego dania.

Popularne przepisy

Poznaj kolekcję przepisów na Thermomix
vermezan wegański parmezan Thermomix przepisy

Wegański parmezan

Czekoladowe kulki mocy Thermomix Dietomix

Czekoladowe kulki mocy

furikake thermomix

Furikake: Japońska przyprawa do ryżu

Odkryj

Wszystkie diety

Dieta na Thermomix z Dietomix to rozwiązanie dla osób chcących zdrowo gotować bez poświęcania na to zbyt dużo czasu. Gotowanie z Thermomix jeszcze nigdy nie było tak inspirujące i zdrowe!
Zobacz więcej