Bulion drobiowy

Dowiedz się, dlaczego bulion drobiowy jest pomocnym suplementem diety. Poznaj zalety bulionu kostnego w postaci naturalnego kolagenu i aminokwasów.
  • Poziom trudności
  • Przygotowanie
  • Czas całkowity
  • Liczba porcji

Wyglada smakowicie? Ten i wiele innych przepisów możesz odkryć wykupując subskrypcję od Dietomix!

Zobacz więcej

Wskazówki

Dopasuj ilośc wody do garnka, tak aby przykryć wszystkie kości w garnku i warzywa.

 

Wiele osób poszukuje sposobów na zwiększenie produkcji kolagenu. Ważne jest, aby rozważyć korzyści płynące z bulionu drobiowego, ponieważ może on pomóc w osiągnięciu tego celu. Rosół drobiowy ma wysokie stężenie aminokwasów, które mogą promować zdrową skórę i włosy. Naturalne suplementy w bulionie drobiowym pomogą również zmniejszyć stan zapalny, aby Twoje stawy pozostały wolne od bólu, jak to tylko możliwe. Z tymi wszystkimi wspaniałymi korzyściami, rosół drobiowy powinien znaleźć się na szczycie Twojej listy!

Bulion jest nie tylko odżywczy, ale również zwiększa produkcję kolagenu dzięki wszystkim naturalnym suplementom, które są w nim zawarte. Kolagenowe buliony drobiowe są świetne dla Twojej skóry, stawów i kości! Uwielbiam rosół drobiowy, ponieważ jest pełen naturalnych suplementów, które są dobre dla mojego organizmu.

Prawdziwy wywar drobiowy – praktyczne wskazówki

Praktyczne wskazówki sprawdzone w praktyce przez wiele lat, dzięki którym zawsze otrzymasz doskonały i zdrowy wywar drobiowy.

Do gotowania bulionu, używam dużego garnka z przykrywką.

Tak, żeby wszystko się pięknie zmieściło, często jest to garnek nawet 10 litrowy, aby uzyskać jak najwięcej pysznego bulionu drobiowego biorąc pod uwagę, że gotuje go około 24 godzin lubię mieć duże zapasy.

warzywa do przygotowania bulion drobiowy

Składniki zawsze zalewamy zimną wodą.

Pozwól bulionowi gotować się przez wiele godzin na małym ogniu lub na kuchence indukcyjnej na małym grzaniu. Nie doprowadzamy nigdy do gwałtownego wrzenia. Bulion drobiowy ma tylko delikatnie „pyrkać”, a nie intensywnie się gotować, co pozwala zachować aromat i witaminy.

Bulion i sól, kiedy solić bulion?

Dobry bulion drobiowy solimy dopiero na sam koniec gotowania. Najzdrowszym sposobem solenia jest sól kamienna kryształowa np. sól himalajska lub sól morska, które zawierają ponad 80 minerałów i pierwiastków śladowych, które są obecne w naszej krwi. Regulują one ciśnienie krwi, wspomagają trawienie i detoksykację. Zwykła sól kuchenna (jodowana), zawiera tylko jod i sód.

przyprawy bulion drobiowy

Do gotowania bulionu dodajemy ocet jabłkowy.

Bulion drobiowy z kości niesie ze sobą wiele wspaniałych korzyści, w tym jest doskonałym źródłem białka i składników odżywczych. Jednak podczas robienia bulionu drobiowego, dodanie octu jabłkowego do bulionu tak naprawdę nie dotyczy smaku – chodzi o to, aby kości drobiowe uwolniły wszystkie niezbędne składniki odżywcze, których potrzebujesz. Ponieważ bulion drobiowy jest pełen witamin, minerałów i przeciwutleniaczy, takich jak glukozamina, wapń, siarczany, chondroityny, krzem, fosfor i magnez, doskonale nadaje się do poprawy ogólnego stanu zdrowia.

Ponieważ ocet jabłkowy ma moc wyciągania składników odżywczych z kości, których używasz do gotowania bulionu, upewnij się, że używasz go podczas gotowania własnego bulionu. Ocet jabłkowy zapewni, że uzyskasz wszystkie możliwe składniki odżywcze ze składników bulionu kostnego, poprawiając korzyści zdrowotne, jakie ma do zaoferowania. Możesz również dodać ocet jabłkowy do zup i świeżych warzyw podczas ich gotowania. Upewnij się, że używasz niefiltrowanego octu jabłkowego, który nadal zawiera tak zwaną „matkę”, ponieważ miąższ pomaga w dobrym trawieniu.

Bulion bez osadu?

Jak uzyskać czysty bulion? Na około 2 godziny od nastawienia można usunąć szarą pianę podczas gdy zbiera się w czasie gotowania, na powierzchni zupy łyżką cedzakową. Mnie osobiści nie przeszkadza to co pływa na zupie, a w efekcie końcowym podczas tak długiego gotowania i tak znika. Osobiście wolę spać, kiedy mój bulion się gotuje przez całą noc, a rano budzę się z zapachem gotowego bulionu drobiowego.

Jak zredukować tłuszcz w bulionie?

Gotowy wywar należy schłodzić, a następnie przy pomocy łyżki zdjąć warstwę z tłuszczem utworzoną na powierzchni. Tłuszcz można przełożyć do słoiczka i wykorzystać do smażenia.

Kiedy dodać warzywa do bulionu?

Przetestowałam już chyba wszystkie możliwe wersje i obecnie z racji wygody i oszczędności czasu warzywa dodaje od samego początku gotowania bulionu. Kawałek pora, korzeń natki pietruszki i natkę pietruszki, marchew, seler, cebula i czosnek to mój podstawowy zestaw włoszczyzny. Zdarza mi się również dodać kawałek włoskiej kapusty, ziele angielskie i listki laurowe, nadają one bardzo specyficznego smaku, jednak nie zawsze mam na nie ochotę. W zamian bardzo często do gotowania dodaje natki pietruszki czy łodygi młodego selera i koniecznie ziarenka czarnego pieprzu, kurkumę oraz chili. Cebule obrać i przekroić na połówki i upalać nad ogniem lub jeśli jest to niemożliwe – możesz upalić je na dobrze rozgrzanej suchej patelni. Dobry drobiowy bulion, możesz doprawić również według własnych gustów. Uwielbiam z dodatkiem natki pietruszki. Ziele angielskie i liść laurowy to również polska klasyka.

Jak długo przechowywać bulion drobiowy i jakie metody są najlepsze?

Istniej kilka sposobów na wydłużenie daty przydatności do spożycia bulionu. Przelany do słoików i przechowywany w lodówce wytrzymuje około 5 dni. W zamrażalniku nawet do sześciu miesięcy, a dobrze pasteryzowany nawet kilka lat.

Ważne jest aby bulion drobiowy dobrze przefiltrować, a następnie przelać go do czystego słoika lub pojemnika. To wyeliminuje wszelkie zanieczyszczenia, które mogły powstać w wyniku gotowania.

Krótkoterminowe zapasy bulionu w słoikach

Napełniamy słoiki wrzącym wywarem, mocno zakręcamy i stawiamy do góry dnem na około 5 minut. Wysoka temperatura powoduje, że znajdujące się w słoiku zakrętki i powietrze zostaje wysterylizowane. Po wystudzeniu słoiki przechowywać w ciemnym i chłodnym miejscu jak piwnica lub spiżarnia do okresu około tygodnia. Można również przechowywać w lodówce.

Pasteryzacja bulionu w słoikach

Bulion w słoikach można dodatkowo poddać procesowi pasteryzacji w piecu parowym lub poprzez gotowanie w garnku z wodą. Wydłuża to okres przechowywania do kilku lat. Proces pasteryzacji można wykonywać na wiele sposobów zdecydowanie najważniejszym elementem są idealne zakrętki i słoiki.

Domowy koncentrat bulionu drobiowego z zamrażalnika

Chyba każdy lubi mieć pod ręką dobry bulion drobiowy, który z łatwością można wykorzystać w wielu przepisach. Odcedzony, ugotowany bulion wystarczy dodatkowo pogotować, bez przykrycia, aby odparował i stał się bardziej esencjonalny. Po wystudzeniu przelać do pojemniczków na kostki lodu i zamrozić. Dzięki temu zawsze będziemy mieli pod ręką doskonałą kostkę drobiową, bez konserwantów i chemikaliów.

Doskonała receptura na zwiększenie produkcji kolagenu

Trudno jest znaleźć produkt, który jest bardziej korzystny dla zdrowia niż rosół kolagenowy. Bulion kostny może być eliksirem młodości w najlepiej przyswajalnej formie kolagenu, którego nie można znaleźć gdzie indziej.Zastanawiacie się co to jest kolagen i jak wpływa na nasz organizm? zapraszamy do przeczytania artykułu: Czym to jest kolagen – 11 korzyści płynących z jego spożycia.

Korzyści jakie daje bulion kolagenowy

Dlaczego warto pić bulion drobiowy? Bulion drobiowy ma wiele zalet dla osób z problemami trawiennymi, poprawia funkcjonowanie mózgu, usuwa toksyny i likwiduje bóle stawów. A co jeszcze? Zerknijcie do naszego artykułu: Bulion kostny – domowy eliksir młodości.

Jak podawać ugotowany bulion drobiowy?

Ugotowany drobiowy bulion można podawać z warzywami, makaronem lub ryżem, w wersji keto z omletem jajecznym lub pulpecikami mięsnymi. Sposobów i smaków może być wiele. Podczas detoksów kolagenowych bazujących na bulionach kostnych dodaje pyszne pasty, aby urozmaicić sobie smaki.

Bulion wołowy

Bulion wołowy jest kolejnym rodzajem bulionu kostnego czyli kolagenowego. Kości są bardzo ważne i zdecydowanie trudniej jest je kupić. Dlatego też naprawdę warto wcześniej zamówić, u sprawdzonego źródła. Osobiście kupuję tylko kości od bydła z ekologicznych hodowli i od bydła wypasanego na świeżym powietrzu. Niestety co jakiś czas dalej pojawia się informacja o BSE – choroba wściekłych krów. Jednak od roku 2000 nie wolno już karmić zwierząt mączką kostną.

Rosół z kurczaka

Możesz również zrobić rosół drobiowy z całego kurczaka i pomieszać z kośćmi wołowymi. Całego kurczaka i warzywa, zalej zimną wodą i gotuj na wolnym ogniu przez około pięć godzin. Pamiętaj żeby po 90 minutach wyciągnąć kurczaka i odciąć mięso, aby można je było jeść. Wielogodzinne gotowanie mięsa, pozbawia go jego właściwości odżywczych. Kolejno gotuj już tylko kości i warzywa.

Dobry bulion drobiowy zawsze należy gotować na wolnym ogniu. Bogate i pikantne smaki rosołu z kurczaka są idealnym uzupełnieniem każdego dania. Czy robisz ramen, zupę pomidorową lub ogórkową ten eliksir młodości zadba o wszystkie twoje potrzeby!

Dobry bulion drobiowy można dodać do wszystkiego

Powiązane Diety

Nasze plany żywieniowe są opracowywane przez dietetyka klinicznego i coacha zdrowia z certyfikatem Integrative Nutrision w Nowym Jorku. Diety bazujące na naszych autorskich przepisach skrojonych na Thermomix, do każdego planu zrobiona jest lista zakupów i menu, aby ułatwić przygotowanie.

Popularne przepisy

Poznaj kolekcję przepisów na Thermomix
vermezan wegański parmezan Thermomix przepisy

Wegański parmezan

Czekoladowe kulki mocy Thermomix Dietomix

Czekoladowe kulki mocy

furikake thermomix

Furikake: Japońska przyprawa do ryżu

Odkryj

Wszystkie diety

Dieta na Thermomix z Dietomix to rozwiązanie dla osób chcących zdrowo gotować bez poświęcania na to zbyt dużo czasu. Gotowanie z Thermomix jeszcze nigdy nie było tak inspirujące i zdrowe!
Zobacz więcej