Rosół kolagenowy o bogatej, galaretowatej konsystencji, podany w glinianym garnku, otoczony składnikami takimi jak kości szpikowe, łapki i szyjki kurze, warzywa i butelka octu jabłkowego, użyte do jego przygotowania

Rosół Kolagenowy: Wszystko co musisz o nim wiedzieć

Edyta

Dietetyk | Health Coach

Przewodnik i doradca zdrowego stylu życia. Jako licencjonowany Health Coach przez Integrative Nutrition w Nowym Jorku, pomogę Ci wprowadzić zdrowe nawyki żywieniowe, które będą trwać.

Rosół kolagenowy to wyjątkowy napój, który zyskał popularność dzięki swoim licznych korzyściom zdrowotnym. Nie tylko jest smaczny i kojący, ale także bogaty w składniki odżywcze, które wspierają zdrowie skóry, włosów, paznokci oraz stawów. Zanim zanurkujemy w głębokie wody tego wyjątkowego rosołu, warto zaznajomić się z kilkoma podstawowymi informacjami o kolagenie, które znajdziesz w artykule “Czym jest kolagen: 11 korzyści płynących z jego spożycia

Czym jest Rosół Kolagenowy?

Rosół kolagenowy to bogaty w białko wywar, który uzyskuje się poprzez długie gotowanie kości zwierzęcych. Proces ten pozwala na wydobycie kolagenu, minerałów oraz innych składników odżywczych z kości, tworząc odżywczy napój, który może być korzystny dla Twojego zdrowia. Jeśli jesteś zainteresowany przygotowaniem własnego rosołu kolagenowego, na stronie Dietomix znajdziesz przepisy na buliony.

Rosół Kolagenowy a Bulion Kolagenowy – Jakie są Różnice?

Choć rosół kolagenowy i bulion kolagenowy mogą wydawać się podobne, istnieją pewne różnice. Rosół kolagenowy zazwyczaj przygotowuje się z większą ilością warzyw i ziół, co nadaje mu bogatszy smak i aromat. Z drugiej strony, bulion kolagenowy skupia się głównie na wydobyciu kolagenu z kości, co czyni go bardziej koncentrowanym źródłem tego ważnego białka. Więcej na temat bulionu kolagenowego można przeczytać w artykule “Bulion kostny: domowy eliksir młodości“.

Korzyści Rosołu Kolagenowego

Rosół kolagenowy, znany również jako bulion kostny, stał się popularny dzięki swoim licznych korzyściom zdrowotnym. Zwykły rosół nie zawiera tak duzo kolagenu i jest gotowany znacznie krócej, a smak zawdzięcza dodatkowi mięsa.

Rosół kolagenowy – Twoj eliksir młodości

Oto rozszerzona lista korzyści, jakie można uzyskać, włączając rosół kolagenowy do swojej diety:

 1. Wspieranie Zdrowia Stawów: Kolagen jest fundamentalnym składnikiem chrząstki stawowej, pomaga w utrzymaniu jej elastyczności i wytrzymałości, co może przyczynić się do zmniejszenia bólu stawów i dyskomfortu.
 2. Poprawa Stanu Skóry: Regularne spożywanie bulionu kolagenowego może poprawić elastyczność i nawilżenie skóry, co może przyczynić się do zmniejszenia widoczności zmarszczek i linii mimicznych.
 3. Wzmocnienie Włosów i Paznokci: Kolagen odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia włosów i paznokci, pomagając w promowaniu ich wzrostu i siły.
 4. Wsparcie dla Układu Trawiennego: Rosół kolagenowy dostarcza aminokwasów niezbędnych do wspierania zdrowia układu trawiennego, co może pomóc w łagodzeniu problemów trawiennych takich jak leaky gut czy zespół jelita drażliwego.
 5. Poprawa Jakości Snu: Aminokwasy zawarte w rosole kolagenowym, takie jak glicyna, mogą pomóc w poprawie jakości snu.
 6. Oczyszcza Organizm: Bulion zawiera m. inn. glicynę, potas i siarkę, które wspomagają detoksykację zarówno komórkową, jak i wątroby. Dodatkowo chroni jelita i ogrzewa organizm podczas detoksykacji.
 7. Wspieranie Układu Immunologicznego: Związki obecne w rosole kolagenowym mogą pomóc w wzmocnieniu układu immunologicznego, co jest kluczowe dla ochrony organizmu przed infekcjami.
 8. Wsparcie dla Metabolizmu: Aminokwasy zawarte w rosole kolagenowym mogą pomóc w zwiększeniu metabolizmu, wspierając jednocześnie produkcję mięśni.
 9. Pomoc w Utracie Wagi: Rosół kolagenowy może pomóc w utracie wagi, dostarczając uczucia sytości bez dodatkowych kalorii.
 10. Zmniejszenie Stanów Zapalnych: Składniki odżywcze w rosole kolagenowym mogą pomóc w zmniejszeniu stanów zapalnych w organizmie.
 11. Wsparcie dla Zdrowia Kości: Kolagen wraz z innymi składnikami mineralnymi obecnymi w rosole kolagenowym wspierają zdrowie kości.
 12. Poprawa Nastrój i Redukcja Lęku: Aminokwasy takie jak glicyna mogą pomóc w poprawie nastroju i redukcji lęku.
 13. Wsparcie dla Zdrowia Serca: Niektóre badania sugerują, że kolagen może pomóc w utrzymaniu zdrowia serca poprzez poprawę elastyczności naczyń krwionośnych.
 14. Pomoc w Regeneracji Po Treningu: Rosół kolagenowy może wspierać regenerację mięśni po intensywnym treningu.
 15. Poprawa Hydratacji Skóry: Kolagen pomaga utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia skóry, co jest kluczowe dla jej zdrowego wyglądu.
 16. Wsparcie dla Zdrowia Oczu: Kolagen jest ważny dla zdrowia oczu, a regularne spożywanie rosołu kolagenowego może wspierać zdrowie siatkówki i innych struktur ocznych.
"Infografika promująca picie bulionu kolagenowego. Wylicza korzyści: naturalne źródło kolagenu, bufor dla nerwów, podnosi odporność, wspomaga detoksykację i regenerację organizmu, jest lekarstwem dla jelit, sekretem zdrowej i szczupłej sylwetki, źródłem młodości, wspiera zdrowie kości, buduje mięśnie oraz dodaje energii. Obok, uśmiechnięta kobieta trzyma miskę bulionu

Dlaczego warto pić rosół kolagenowy?

Wprowadzenie rosołu kolagenowego do Twojej diety może być prostym, ale skutecznym sposobem na wsparcie Twojego ogólnego zdrowia i dobrego samopoczucia.

Bulion kolagenowy stanowi bogate źródło składników odżywczych, które pozytywnie wpływają na układ immunologiczny oraz przyspieszają regenerację mięśni po intensywnym wysiłku fizycznym, co czyni go idealnym wyborem dla sportowców. Jednym z kluczowych składników rosołu kolagenowego jest glicyna, aminokwas znany ze swoich właściwości regeneracyjnych, który wspiera organizm w gojeniu się po urazach.

W bulionie znajduje się także siarczan chondroityny, który jest ceniony za swoje właściwości wspierające zdrowie stawów. Glukozamina, kolejny składnik rosołu kolagenowego, pomaga w zapobieganiu przedwczesnemu starzeniu się organizmu, co z kolei przekłada się na lepsze funkcjonowanie na co dzień.

Co więcej, rosół kolagenowy zawiera prolina, aminokwas, który może łagodzić stany zapalne w układzie pokarmowym, co przyczynia się do poprawy komfortu trawiennego.

Nie można pominąć również innych ważnych składników odżywczych zawartych w rosole kolagenowym, takich jak kwas hialuronowy, kolagen, magnez, potas, siarka i wapń. Te elementy składają się na bogactwo rosołu kolagenowego, oferując szerokie spektrum korzyści zdrowotnych.

Kto nie powinien spożywać rosołu i bulionu kolagenowego

Spożywanie bulionu kostnego jest bezpieczne dla większości ludzi, ale istnieją pewne okoliczności, w których może być on niewskazany lub wymagać dodatkowej ostrożności. Oto kilka schorzeń i diet, które mogą wpłynąć na to, czy powinieneś spożywać bulion kolagenowy:

 1. Alergie: Osoby z alergiami na składniki zawarte w bulionie kolagenowym, takie jak mięso, kości lub warzywa użyte w jego przygotowaniu, powinny unikać spożywania tego typu bulionu.
 2. Dieta o niskiej zawartości soli: Buliony, w tym kolagenowe, często zawierają dużo soli. Osoby na diecie o niskiej zawartości soli powinny zwracać uwagę na zawartość sodu w bulionie kolagenowym lub wybrać wersje bez dodatku soli.
 3. Zaburzenia Nerkowe: Osoby z chorobami nerek mogą mieć trudności z przetwarzaniem niektórych składników zawartych w bulionie kolagenowym, takich jak sod czy białko.
 4. Dna Moczanowa: Bulion kolagenowy jest bogaty w puryny, które mogą być problematyczne dla osób z dną moczanową.
 5. Dieta Wegańska lub Wegetariańska: Bulion kolagenowy jest produktem pochodzenia zwierzęcego, więc nie jest odpowiedni dla osób będących na diecie wegańskiej lub wegetariańskiej.
 6. Histaminowe Zaburzenia Intolerancji: Bulion kolagenowy może zawierać histaminę, co może być problematyczne dla osób z intolerancją histaminy.
 7. Dieta Low FODMAP: Bulion kolagenowy może być korzystny dla osób stosujących dietę Low FODMAP, która ma na celu ograniczenie spożycia pewnych węglowodanów fermentujących, mogących powodować objawy zespołu jelita drażliwego (IBS). Rosół kolagenowy jest bogaty w aminokwasy i kolagen, które mogą wspierać zdrowie układu trawiennego. Jednak bardzo ważne jest, aby odpowiednio dobrać warzywa użyte do przygotowania bulionu zgodnie z zasadami diety Low FODMAP. Przykładowo, zamiast tradycyjnych warzyw takich jak cebula czy czosnek, można użyć marchwi, selera lub pomidorów, które są zgodne z dietą Low FODMAP. Ważne jest również, aby unikać dodawania wysokofermentujących przypraw i ziół, które mogą wywołać objawy u osób z wrażliwością na FODMAP

Zawsze warto skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem przed wprowadzeniem znaczących zmian w swojej diecie, zwłaszcza jeśli masz jakiekolwiek schorzenia lub znajdujesz się na specjalistycznej diecie.

Najważniejsze Wskazówki: Jak Zrobić Bulion Kolagenowy

Przygotowanie bulionu kolagenowego w domowym zaciszu jest procesem, który wymaga cierpliwości, ale z pewnością wartością jest wynik końcowy.

Obrazek przedstawiający składniki na rosół kolagenowy wraz z cennymi wskazówkami dotyczącymi ich wyboru i przygotowania, ułatwiającymi uzyskanie maksymalnych korzyści zdrowotnych z tego odżywczego bulionu

Oto kilka kluczowych wskazówek, które pomogą Ci przygotować rosół kolagenowy w domu:

Wybór Naczynia i Składników

Idealnym naczyniem do przygotowania bulionu kolagenowego jest duży garnek o pojemności od 10 do 20 litrów. Sekretem jest umieszczenie w garnku dużej ilości kości wraz z warzywami, tak aby wypełniły one garnek, a następnie zalać wszystko wodą. Ocet jabłkowy jest bardzo ważnym składnikiem, który pomoże wydobyć jak najwięcej kolagenu z kości.

Czas Gotowania

Czas gotowania jest kluczowy, gdy chodzi o maksymalne wydobycie kolagenu. Im dłużej gotujesz wywar, tym więcej kolagenu przenika do bulionu. Minimalny czas gotowania to 7 godzin dla kości drobiowych, ale możesz wydłużyć czas gotowania do 24 godzin, jeśli to możliwe. Dla kości wołowych, czas gotowania może wynieść nawet do 48 godzin.

Z jakich Kości zrobić rosół kolagenowy?

Zaleca się użycie ekologicznych kości od zwierząt hodowanych bez użycia antybiotyków. To gwarantuje, że bulion będzie nie tylko bogaty w kolagen, ale także wolny od szkodliwych substancji.

Przy wyborze kości warto zwrócić uwagę na kilka typów. Kości takie jak łapki i szyjki kurze są znakomite, gdyż zawierają duże ilości kolagenu, co przekłada się na galaretowatą konsystencję bulionu. Dodatkowo, 2 kg kości szpikowych może wzbogacić smak i wartość odżywczą rosołu dzięki bogatemu szpikowi, który zawierają.

Z czego ugotować bulion kolagenowy?

 • 1 kg łapek i szyjek kurzych
 • 2 kg kości szpikowych

Smak i przygotowanie rosołu kolagenowego może się różnić w zależności od użytych kości. Każdy rodzaj kości nadaje bulionowi nieco innego smaku i profilu odżywczego, co pozwala na eksperymentowanie i dostosowanie rosołu do własnych preferencji smakowych. Na przykład, kości wołowe mogą nadać bulionowi głębszy, bardziej ziemisty smak, podczas gdy kości drobiowe mogą nadać delikatniejszy, bardziej neutralny smak. Wybór różnych kości może również wzbogacić profil odżywczy rosołu, oferując szerszy zakres korzyści zdrowotnych.

Przechowywanie

Ze względu na długi czas gotowania, warto przygotować większą ilość bulionu. Po ugotowaniu, bulion należy odcedzić i zalać na gorąco w słoikach, aby samoistnie się zapasteryzowały. Dzięki temu uzyskasz zapas bulionu na cały tydzień lub nawet miesiąc.

Jak Wprowadzić Rosół Kolagenowy do Twojej Diety?

Rosół kolagenowy to wszechstronny dodatek do wielu potraw. Możesz pić go samodzielnie, lub wykorzystać jako bazę do różnych dań. Oto kilka pomysłów:

 1. Picie Samodzielnego Bulionu: Czysty, dobrze przyprawiony bulion kolagenowy jest smaczny i kojący. Można go pić samodzielnie w każdej chwili dnia.
 2. Dodawanie Past do Rosołu: Istnieją specjalne pasty do rosołu, które dodatkowo podnoszą wartości odżywcze bulionu, dostarczając dodatkowych minerałów i witamin.
 3. Gotowanie Innych Potraw: Bulion kolagenowy można użyć jako bazę do przygotowania zup, dań jednogarnkowych, a także innych potraw takich jak risotto, które wymagają użycia bulionu.

Dzięki swoim właściwościom odżywczym i wszechstronności, rosół kolagenowy to znakomity dodatek do Twojej diety, który pomoże wspierać zdrowie i dobre samopoczucie.

Podsumowanie – Zupa kolagenowa

Przygotowanie rosołu kolagenowego stanowi znakomity sposób na wzbogacenie naszej diety o cenne składniki odżywcze. Proces zaczyna się od zgromadzenia odpowiednich składników – łapek i szyjek kurzych oraz 2 kg kości szpikowych. Wykorzystanie dużego garnka jest kluczowe, aby zmieścić wszystkie składniki i zrobić rosół kolagenowy w optymalnych warunkach. Ocet jabłkowy jest niezbędny, gdyż pomaga w ekstrakcji kolagenu i kwasu hialuronowego z kości, co jest korzystne dla naszego układu pokarmowego.

Podczas gotowania, warto także dodać kawałki mięsa oraz warzywa zgodne z preferowanym smakiem, choć te mogą różnić się od składników jakie ma zwykły rosół. Gotowanie na wolnym ogniu przez długi okres czasu, nawet do 48 godzin, pozwoli na osiągnięcie galaretowatej konsystencji, co jest znakiem, że rosół kolagenowy został prawidłowo przygotowany. Po zakończeniu procesu gotowania, możemy przelać wywar do słoików lub innych pojemników na przechowywanie, co umożliwi nam cieszenie się korzyściami zdrowotnymi rosołu kolagenowego przez dłuższy czas.

Przygotowany rosół kolagenowy, na bazie kości ekologicznych, stanowi doskonały dodatek do różnych potraw lub może być spożywany samodzielnie. Warto pić rosół kolagenowy regularnie, aby cieszyć się jego korzyściami zdrowotnymi, takimi jak poprawa kondycji skóry, włosów, paznokci oraz wspieranie układu trawiennego. Przygotowanie rosołu kolagenowego w domu jest prostsze, niż się wydaje, a korzyści zdrowotne, jakie oferuje, sprawiają, że warto poświęcić czas na jego przygotowanie.

Odkryj magię smaku przygotowanie domowego rosołu kolagenowego

Popularne
Przepisy

Klucz do zdrowego życia często wydaje się trudny, ale dzięki platformie Dietomix znajdziesz szybkie i łatwe sposoby na utrzymanie ciała w formie, bez dodatkowego wysiłku w intensywnym trybie życia.Z nami osiągniesz swoje cele i utrzymasz je w długim okresie czasu. Dietomix to najlepszy sposób na dietę z Thermomix!
vermezan wegański parmezan Thermomix przepisy

Vermezan – wegański parmezan

Czekoladowe kulki mocy Thermomix Dietomix

Czekoladowe kulki mocy

furikake thermomix

Furikake: Japońska przyprawa do ryżu