Czym się różnią modele Thermomix TM5 i TM6 firmy Vorwerk - Dietomix

Modele Thermomix – Porównanie Produktów Vorwerk

Edyta

Dietetyk | Health Coach

Przewodnik i doradca zdrowego stylu życia. Jako licencjonowany Health Coach przez Integrative Nutrition w Nowym Jorku, pomogę Ci wprowadzić zdrowe nawyki żywieniowe, które będą trwać.

Thermomix, robot kuchenny zyskał sobie rzeszę fanów na całym świecie, a dla wielu stał się niezastąpionym pomocnikiem w codziennym gotowaniu. Ale czy zastanawialiście się kiedyś, skąd wzięło się to urządzenie i jak ewoluowało na przestrzeni lat? Historia Thermomixa jest ściśle powiązana z historią firmy Vorwerk, a sama ewolucja modeli to interesujący obraz postępu technologicznego.

Firma Vorwerk, znana na całym świecie jako producent urządzeń do gotowania Thermomix, ma bogatą historię i tradycję trwającą 140 lat. Jej droga do sukcesu rozpoczęła się w 1883 roku w Niemczech, gdzie Carl Vorwerk założył przedsiębiorstwo, które w ciągu kolejnych dziesięcioleci stało się jednym z najważniejszych graczy na globalnym rynku małych urządzeń domowych.

Thermomix od początków do innowacji

Thermomix powstał z myślą o ułatwieniu codziennego gotowania, oferując jedno urządzenie zamiast wielu różnych. Pierwszy model, nazwany „VM 2000„, posiadał funkcje blendowania i gotowania. Był to wynik unikalnej koncepcji, która pozwoliła na łączenie różnych funkcji kuchennych w jednym urządzeniu.

ewolucja modeli urządzenia Thermomix na przestrzeni lat

Rozwój Thermomixa na przestrzeni lat

W ciągu kolejnych lat, Vorwerk wprowadził nowe modele Thermomixa, które były coraz bardziej zaawansowane technologicznie. W 1972 roku pojawił się model „VM 2200„, w którym powiększona została misa do 2 litrów pojemności.

Kolejny model „TM 3300„, wprowadzony w 1980 roku, posiadał funkcje kontrolowania temperatury i mieszania na 12 różnych prędkościach.

W 1996 roku na rynek trafił model „TM 21„, był pierwszym, który posiadał funkcję gotowania na parze – Varoma. Dodatkowo to w nim zadebiutowała funkcja ważenia, co znacznie ułatwiło przygotowywanie potraw dzięki wbudowanej wadze. Nowy mikroprocesor umożliwił automatyczne sterowanie czasem i temperaturą.

Thermomix „TM 31„, który pojawił się w 2004 roku, to kolejny ważny krok w ewolucji urządzenia, to właśnie w nim jako pierwszym wprowadzono odwrotny obrót noży, a z z tym idzie funkcję Interwały do wyrabiania ciast. Dodatkowo w modelu tym można było dokładniej regulować temperaturę.

W 2014 roku, Vorwerk zaskoczył rynek kulinarny wprowadzając Thermomixa TM5. TM5 przyniósł ważne zmiany w porównaniu do poprzednika – TM31, w tym przede wszystkim wprowadzenie cyfrowego interfejsu użytkownika. TM5 oferuje 12 funkcji w jednym urządzeniu, w tym mielenie, mieszanie, miksowanie, ważenie, gotowanie, duszenie, gotowanie na parze, emulgację, mieszanie, ubijanie, amasowanie i kontrolę temperatury. TM5 wprowadził także koncepcję Cook-Key, który umożliwia przesyłanie ulubionych przepisów z Cookidoo na ekran dotykowy urządzenia Thermomix.

Następca TM5, czyli model Thermomix TM6, zadebiutował w 2019 roku, z dalszym rozszerzeniem możliwości urządzenia. Wprowadził dodatkowe funkcje, takie jak wolne gotowanie, sous vide, fermentacja, mycie Thermomix, czy smażenie w wysokich temperaturach. Urządzenie stało się jeszcze bardziej wszechstronne, umożliwiając użytkownikom eksperymentowanie z różnymi technikami kulinarnej sztuki.

Podstawowe funkcje Thermomix TM6

Czym się różni Thermomix TM5 od TM6?

Wśród szerokiej oferty produktów Vorwerk, dwie wersje Thermomixa – TM5 i TM6 – wywołują najwięcej dyskusji. Choć oba modele stanowią prawdziwe perełki technologii kuchennej, to jednak różnią się od siebie pewnymi szczegółami, które mogą wpływać na wybór potencjalnego nabywcy. Czym dokładnie różni się Thermomix TM5 od TM6? Jakie unikalne cechy wyróżniają te modele? W naszej starannie przygotowanej tabeli zestawiliśmy wszystkie kluczowe informacje, które powinieneś znać, zanim zdecydujesz się na jeden z nich. Dowiedz się, które dodatkowe akcesoria możesz wykorzystać wraz z automatycznymi funkcjami, takimi jak obieranie czy sous vide.

Thermomix TM5Thermomix TM6
Rok produkcji20142019
Dane Techniczne 34,1 x 32,6 x 32,6 cm33,5 x 33,3 x 32,6 cm
Waga7,95 kg7,95 kg
Moc500 W500 W
Obroty100 do 10700 obr./min100 – 10700 obr./min
Regulacja prędkości10-stopniowa10-stopniowa
Pojemność misy2.2 litry wykonana ze stali nierdzewnej2.2 litry wykonana ze stali nierdzewnej
Wyświetlacz8.9cm x 12.7cm15.2cm x 20.3cm
Ustawienia temperaturyod 37 °C do 120 °Cod 37 °C do 160 °C
Pojemność Varomy3.3 litra3.3 litra
Połączenie z CookidooCook KeyWiFi
Przepisy na DietomixKompatybilnyKompatybilny

W wyborze pomiędzy Thermomix TM5 a TM6, oprócz funkcji i właściwości samego urządzenia, istotnym elementem mogą okazać się dostępne akcesoria. Każdy model Thermomixa jest wyposażony w zestaw dodatków, które ułatwiają i uprzyjemniają korzystanie z urządzenia, a niektóre z nich są dostępne wyłącznie dla konkretnego modelu. Poniżej prezentujemy zestawienie akcesoriów dostępnych dla modeli Thermomix TM5 i TM6, wraz z informacją o tym, czy można je wykorzystać w tych modelach.

podstawowe akcesoria Thermomix TM6

Dodatkowo, zachęcamy do odwiedzenia naszego artykułu Thermomix akcesoria, który dostarczy Ci jeszcze więcej szczegółów na ten temat. W nim znajdziesz informacje, które pomogą Ci maksymalnie wykorzystać możliwości swojego Thermomixa, niezależnie od modelu, który posiadasz.

AkcesoriaThermomix TM5Thermomix TM6
Varomajest w zestawiejest w zestawie
Koszyczekstara wersja bez pokrywkinowa wersja z pokrywką
Kopystkajest w zestawiejest w zestawie
Motylekjest w zestawiejest w zestawie
Osłona noża przed rozpryskiwaniemnie posiada w zestawiejest w zestawie
Osłona nożadodatkowe akcesorium można je używać włączając manualnie ustawieniadodatkowe akcesorium można je używać korzystając z automatycznych funkcji: sous vide
Osłona noża 2.0dodatkowe akcesorium można je używać włączając manualnie ustawieniadodatkowe akcesorium można je używać korzystając z automatycznych funkcji np. obierania i sous vide
Nakładka krojącadodatkowe akcesorium można je używać włączając manualnie ustawieniadodatkowe akcesorium można je używać korzystając z automatycznych funkcji: tarcia i krojenia
Thermomix Sensordodatkowe akcesorium- termometr do potraw – obsługiwany z poziomu aplikacji Cooking Centerdodatkowe akcesorium – termometr do potraw – obsługiwane z poziomu wyświetlacza i aplikacji Cooking Center

Funkcje gotowania TM5 i TM6

Funkcje gotowania są zdecydowanie jednym z kluczowych aspektów, które warto porównać podczas wyboru modelu Thermomixa. Każda z nich ma na celu ułatwienie przygotowywania potraw oraz zapewnić precyzję i różnorodność w kuchni. Zastanawiając się nad wyborem między Thermomixem TM5 a TM6, warto zadać sobie pytanie, które funkcje są dla nas najważniejsze i jak mogą wpływać na naszą codzienną rutynę kulinarną.

Na pierwszy rzut oka, Thermomix TM5 i TM6 mogą wydawać się bardzo podobne, jednak gdy przyjrzymy się bliżej, okaże się, że model TM6 przynosi wiele innowacyjnych funkcji. Czy nowe tryby automatycznych funkcji gotowania, które można włączyć bezpośrednio z nowego ekranu dotykowego, ważenie z dokładnością do 1 gram, czy automatyczne funkcje gotowania jajek i podgrzewania wody bez potrzeby ustawiania czasu, to tylko niektóre z nich.

W poniższej tabeli zestawiliśmy funkcje gotowania obu modeli Thermomix, aby ułatwić Ci podjęcie decyzji, który z nich najlepiej spełni Twoje oczekiwania. Przyjrzyj się dokładnie różnicom i zdecyduj, który model będzie dla Ciebie najbardziej praktyczny i funkcjonalny w codziennym gotowaniu.

Thermomix TM5Thermomix TM6
Funkcje gotowaniaManualne ustawienia wybranych funkcjiNowe tryby, automatycznych funkcji gotowania, które można włączyć bezpośrednio z nowego ekranu dotykowego
Ważenieod 5 g do 3 kgod 1 g do 3 kg
Gotowanie jajekgotowanie z koszyczkiem – przepisautomatyczna funkcja w której możesz wybrać dokładny stopień ugotowania jajka
Czajnikmanualne ustawienia z podaniem czasupodgrzewanie wody do ustawionej temperatury
Interwałdostępna funkcjadzięki wbudowanemu trybowi interwału, urządzenie powtarza czynność wyrabiania ciasta. Obraca go zgodnie z ruchem wskazówek zegara i przeciwnie do niego. Co pozwala na optymalne wyrośnięcie ciasta na chleb, pizzę, ciasteczka i torty
Sous – videmanualne ustawieniaGotowanie próżniowe wymaga dwóch podstawowych rzeczy – wody i próżni. Do przygotowania produktów metodą sous vide, należy zapakować je w specjalną torebkę próżniową wykonaną z plastiku odpornego na działanie wysokich temperatur.

Temperatury gotowania składników:
cielęcina: 65 ÷ 68º C
wołowina: 58 ÷ 60 ºC
wieprzowina: 65 ÷ 66 ºC
drób: 65 ÷ 71 ºC
ryby: 58 ÷ 60 ºC
warzywa: 80 ÷ 85 ºC

czas maksymalny do 12 godzin
Rozdrabnianiemanualne ustawienia do każdego produktównowe automatyczne funkcje do poszczególnych składników
Podgrzewanietylko z ustawieniem czasuPodgrzewanie bez ustawiania czasu – dzięki czujnikowi temperatury nie musisz już ustawiać czasu, ale tylko temperaturę jaką chcesz osiągnąć. Sprawdza się to idealnie w przypadku dań dla maluszków, gdzie dokładnie podgrzejesz potrawę do temperatury w jakiej nadaje się idealnie do spożycia.
Wolne gotowanietylko z ustawieniem czasu funkcja z osłoną noża miksującego w trybie wolne gotowanie, pozwala na utrzymanie temperatury 98ºC, przez długi czas (nawet do 8 godzin).
Gotowanie na parzeVaromaVaroma
Gotowanie na parze w przystawce Varoma i koszyczku – gotując ziemniaki w koszyczku, można jednocześnie przygotować ulubione warzywa w dolnej części przystawki Varomaa w górnej części przystawki Varoma np. pstrąga w papilotach. Danie na Varoma 3 w 1
Fermentacjabrakautomatyczna funkcja z której można korzystać nawet do 12 godzin
Gotowanie ryżumanualne ustawienia – przepisfunkcja ta nie działa poprawnie i tak należy ustawiać ręcznie gotowanie ryżu
Wysokie temperaturybraknowa funkcja z, której można korzystać tylko z poziomu przepisów Cookidoo. Nie da się jej wykorzystać do własnych przepisów. MOżna jedynie wybrać funkcję z przepisu Cookidoo i wykorzystać w ten sposób do swojego własnego przepisu
Turbodostępna funkcjaautomatyczna funkcja
Myciemanualne ustawienia – zaglądnij do wpisu – Jak myć Thermomix TM5gotowy program, w którym możemy wybrać stopień zabrudzenia naczynia miksującego np. po tłuszczu, po przypaleniu, po cieście, po karmelu itp.
Karmelizowaniebrakautomatyczna funkcja – domowe lizaki, krówki i karmel, ta nowa funkcja Thermomix TM6 właśnie nam to umożliwia.
EmulgowanieEmulgowanie na pozycji obrotów 3-5automatyczna funkcja
Zagęszczaniemanualne ustawieniaautomatyczna funkcja
Ubijaniedostępna na obr. 4dostępna na obr. 4
Obieranieobierania warzyw z której można korzystać z osłoną noża
W TM5 należy zamiast miarki nałożyć koszyczek na pokrywę naczynia miksującego i obrać warzywa, wybierając ustawienia: 
4 min/obr. 4.
Nowa funkcja do obierania warzyw z której można korzystać z osłoną noża
SzatkowanieGrube paski, ustaw
maksymalny czas pracy na
1 min/obr. 4

Cienkie paski, ustaw maksymalny czas pracy na
1 min/obr. wsteczne 4
Nowa funkcja do szatkowania warzyw z której można korzystać z nakładką krojącą
KrojenieGrube plastry lub paski, ustaw
maksymalny czas pracy na
1 min/obr. 4

Cienkie plastry lub paski,
ustaw maksymalny czas pracy na
1 min/obr. wsteczne 4
Nowa funkcja do krojenia warzyw w plasterki z której można korzystać z nakładką krojącą
SensorUstawienia temperatur do potraw z poziomu aplikacji Cooking CenterUstawienia temperatur do potraw z poziomu aplikacji Cooking Center i nowej funkcji dostępej na urządzeniu

Podsumowując, zarówno Thermomix TM5, jak i TM6 oferują wiele funkcji, które zdecydowanie ułatwiają gotowanie i sprawiają, że proces ten jest prostszy, szybszy i bardziej wydajny. Wybór między tymi dwoma modelami zależy w dużej mierze od Twoich indywidualnych preferencji i oczekiwań.

Thermomix TM6 zdecydowanie przewyższa TM5 pod względem technologicznym, oferując nowe funkcje: smażenia „wysokie temperatury”, karmelizowanie, fermentacja czy zagęszczania sosów, które mogą być szczególnie użyteczne dla tych, którzy chcą eksperymentować w kuchni i odkrywać nowe przepisy. Dodatkowo, dostęp do przepisów bezpośrednio z ekranu urządzenia jest niewątpliwie dużym ułatwieniem i oszczędza czas, który normalnie poświęciłbyś na szukanie inspiracji kulinarnych w internecie czy książkach.

Z drugiej strony, Thermomix TM5, choć nieco mniej zaawansowany, nadal jest niezwykle funkcjonalnym urządzeniem, które może z powodzeniem sprostać większości potrzeb domowej kuchni.

Kolejnym aspektem, który warto uwzględnić, jest łatwość czyszczenia. W przypadku Thermomix TM6 jest ona bardziej zaawansowana, umożliwiając wybór stopnia zabrudzenia naczynia miksującego. Natomiast, w Thermomix TM5 wszystko musi być ustawiane ręcznie – po wskazówki na temat mycia tego modelu, zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem na blogu Dietomix, zatytułowanym Mycie Thermomixa.

Thermomix Friend z naczyniem miksującym to doskonałe uzupełnienie twojego kulinarnego arsenału. Dzięki temu dodatkowemu naczyniu miksującemu możesz jednocześnie przygotowywać różne elementy dania, co znacznie usprawnia proces gotowania. Możesz na przykład mieszać sos w jednym naczyniu, podczas gdy w drugim przygotowujesz resztę składników. To nie tylko oszczędza czas, ale również pozwala na większą kreatywność w kuchni.

Oba urządzenia mają możliwość połączenia z Thermomix Friend, co może skutecznie zwiększyć możliwości urządzenia, jednocześnie gotują kilku dań na raz wykorzystując dwa naczynia miksujące. Ważne jest tylko, żeby przy zakupie stacji Friend wybrać odpowiednio misę dla TM5 lub TM6.

Aktualna cena Thermomix wraz z Thermomix Friend w zestawie

Jeżeli zastanawiasz się, gdzie najlepiej nabyć swój Thermomix, zarówno model TM5, jak i TM6, zachęcamy do odwiedzenia naszego artykułu „Gdzie najlepiej kupić Thermomix”. Znajdziesz tam szczegółowe informacje na temat możliwych kanałów zakupu, a także porady, które pomogą Ci podjąć najlepszą decyzję.

Innym aspektem, który może wpłynąć na wybór modelu Thermomix, jest oczywiście cena. Aktualne informacje na temat cen poszczególnych modeli i promocji znajdziesz w naszym artykule Aktualna cena Thermomix. Warto pamiętać, że inwestycja w Thermomix to nie tylko zakup sprzętu, ale przede wszystkim inwestycja w zdrowe, domowe gotowanie.

Dodatkowo, dla tych, którzy zastanawiają się nad możliwością rozłożenia zakupu na raty, na Dietomix przygotowaliśmy także artykuł Promocje na Thermomix na raty 0%. Tam znajdziesz informacje na temat aktualnych ofert i warunków, które pozwolą Ci rozłożyć koszt zakupu na wygodne dla Ciebie raty, bez dodatkowych kosztów.

Pamiętaj, że odpowiedni wybór modelu Thermomix to tylko jedna część sukcesu. To, jak skutecznie wykorzystasz jego możliwości, zależy przede wszystkim od Twojej kreatywności i gotowości do eksperymentowania w kuchni.

Przy wyborze modelu Thermomix warto także rozważyć opcję zakupu używanego sprzętu. W przypadku modelu TM5 może to być szczególnie korzystne, zwłaszcza jeżeli chcesz skorzystać z funkcji tego modelu za niższą cenę.

Czy warto kupić używany Thermomix?

Zakup używanego Thermomixa, jak każdy zakup sprzętu używanego, wiąże się jednak z pewnymi ryzykami. Przed dokonaniem takiego zakupu warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów, takich jak stan techniczny urządzenia, jego kompletność, czy możliwość korzystania z gwarancji. Wszystkie te informacje oraz wiele innych przydatnych porad znajdziesz w naszym artykule Thermomix używany TM5 – czy warto kupić i gdzie najlepiej.

Czy warto kupić używany Thermomix TM5 - Dietomix

Zakup używanego Thermomixa to nie tylko oszczędność, ale też sposób na ekologiczne i odpowiedzialne korzystanie z dostępnych zasobów. Pamiętaj jednak, aby zawsze dokładnie sprawdzić sprzęt przed zakupem i unikać ofert, które wydają się zbyt dobre, aby były prawdziwe. Każdy zakup to inwestycja, a odpowiednie przygotowanie może Ci zaoszczędzić wiele problemów w przyszłości.

Zdrowe gotowanie z Thermomixem

Ciekawym rozwiązaniem jest także możliwość korzystania z obu tych modeli w połączeniu z platformą Dietomix, która oferuje szeroki wybór przepisów dopasowanych do obu modeli Thermomix. Dzięki opcji subskrypcji masz dostęp do stale aktualizowanej bazy przepisów, co dodatkowo zwiększa możliwości kulinarnych tych urządzeń.

Jak oszczędzać na gotowaniu z Thermomix - Subskrypcja Dietomix

Korzystanie z Thermomixa otwiera przed nami nowe możliwości w dziedzinie zdrowego gotowania. Podstawową książkę kucharską dostarczaną wraz z Thermomixem można traktować jako punkt wyjścia do kulinarnych eksperymentów. Zawiera ona wiele inspirujących przepisów, które są doskonałym wprowadzeniem do funkcji urządzenia. Dzięki temu, nawet początkujący kucharze mogą skorzystać z pełni możliwości Thermomixa, tworząc pyszne i zdrowe potrawy dla siebie i swojej rodziny

Każdy model Thermomixa wyposażony jest w naczynie miksujące, które umożliwia przygotowanie wielu potraw – od najprostszych, jak zupy czy sosy, po bardziej skomplikowane, jak dania jednogarnkowe czy desery. Wszystko to jest możliwe dzięki szerokiej gamie funkcji urządzenia, które umożliwiają przygotowanie potraw na parze, duszenie, blendowanie czy nawet gotowanie sous-vide.

Przepisy na najlepsze zupy jakie możesz ugotować w Thermomix

Ponadto, naczynie miksujące jest łatwe w czyszczeniu, co jest istotnym aspektem podczas codziennego gotowania. Dzięki specjalnym funkcjom „mycia naczyń” w modelu TM6, czyszczenie urządzenia po użyciu jest jeszcze łatwiejsze i szybsze.

Platforma Dietomix z opcją subskrypcji, umożliwia dostęp do stale aktualizowanej bazy przepisów, które są kompatybilne z oboma modelami Thermomixa. Ta możliwość przygotowania różnorodnych potraw pozwala na eksplorowanie nowych smaków i technik kulinarnych, jednocześnie dbając o zdrowie i dobre samopoczucie. To idealne rozwiązanie dla osób ceniących zdrowe, domowe gotowanie, które dzięki Thermomixowi staje się prostsze i bardziej dostępne.

Thermomix przepisy na obiad z platformy Dietomix

Pamiętaj, wybór modelu Thermomix powinien przede wszystkim zależeć od Twoich potrzeb i stylu gotowania. Oba modele są wydajne, wszechstronne i zaprojektowane tak, aby ułatwić Ci życie w kuchni, a ostateczna decyzja zależy od Ciebie.

Kiedy będzie Thermomix TM7?

Vorwerk napewno planuje wprowadzenie na rynek nowego modelu Thermomixa – TM7. Oczekuje się, że wprowadzi on kolejne innowacje i będzie jeszcze bardziej funkcjonalny, co pozwoli na dalsze zwiększenie efektywności i wygody gotowania. Więcej informacji na temat oczekiwanej premiery TM7 można znaleźć –Thermomix TM7 – data premiery.  

Bez wątpienia, ewolucja Thermomixa przez lata pokazuje, jak skutecznie technologia może ułatwić proces gotowania i jak Vorwerk stale dąży do innowacji, aby zaspokoić rosnące potrzeby swoich klientów. Za co jesteśmy niezmiernie wdzięczni.

kiedy będzie nowy thermomix tm7, ewplucja thermomix

Popularne przepisy

Poznaj kolekcję przepisów na Thermomix
vermezan wegański parmezan Thermomix przepisy

Wegański parmezan

Czekoladowe kulki mocy Thermomix Dietomix

Czekoladowe kulki mocy

furikake thermomix

Furikake: Japońska przyprawa do ryżu