Mycie Thermomixa i konserwacja

Edyta

Dietetyk | Health Coach

Przewodnik i doradca zdrowego stylu życia. Jako licencjonowany Health Coach przez Integrative Nutrition w Nowym Jorku, pomogę Ci wprowadzić zdrowe nawyki żywieniowe, które będą trwać.

Urządzenie Thermomix jest nie tylko symbolem nowoczesnego gotowania, ale także fenomenem kuchennym, który pozwala na kreatywność i wygodę w przygotowywaniu różnorodnych potraw. Jednak jak każde urządzenie, wymaga odpowiedniej pielęgnacji, aby działać na najwyższym poziomie przez wiele lat. Kluczem do tego jest regularne i odpowiednie czyszczenie i konserwacja, które umożliwiają usunięcie nawet najtrudniejszych zabrudzeń i resztek jedzenia. Najlepsze jest to, że Thermomix można utrzymać w czystości, nie używając przy tym silnych środków chemicznych. Poniżej znajduje się kilka wskazówek, które pomogą ci w łatwy i skuteczny sposób dbać o swój Thermomix.

Wskazówki do czyszczenia thermomix i misy naczynia miksującego

Dlaczego czysty Thermomix to zdrowa kuchnia?

Dbanie o czyszczenie urządzenia Thermomix to nie tylko kwestia estetyki i wydajności urządzenia, ale przede wszystkim gwarancja zdrowego gotowania. Pozostałości jedzenia mogą stwarzać środowisko sprzyjające rozwojowi bakterii i pleśni, które mogą negatywnie wpłynąć na smak potraw i stan naszego zdrowia. Regularne czyszczenie Thermomixa po każdym użyciu zapewnia, że wszystkie składniki, które trafiają do naczynia miksującego, są bezpieczne i higieniczne. Dlatego czysty Thermomix to krok w stronę zdrowej kuchni, w której możemy cieszyć się pysznymi i bezpiecznymi posiłkami każdego dnia.

Proste czyszczenie Thermomix po codziennym gotowaniu

Proste czyszczenie Thermomixa po codziennym gotowaniu jest niezwykle istotne, aby zapewnić długą żywotność urządzenia i utrzymanie go w doskonałym stanie. Poniżej przedstawiamy kilka kroków, które można podjąć w celu łatwego utrzymania czystości Thermomixa.

 1. Wylanie resztek jedzenia: Po ukończeniu gotowania i wyjęciu przygotowanych potraw, usuń natychmiast pozostałe resztki jedzenia z misy miksującej, aby nie zaschły w naczyniu Thermomix.
 2. Płukanie: Wypłucz misę Thermomix pod bieżącą ciepłą wodą, aby pozbyć się luźnych resztek jedzenia.
 3. Samooczyszczanie: Thermomix TM6 oferuje funkcję samooczyszczania. Aby jej użyć, należy dodać do misy miksującej 1 litr ciepłej wody i kilka kropel płynu do mycia naczyń. Następnie zamknij pokrywę i ustaw urządzenie na obr. 5 na kilka sekund, a potem zmień na obroty wsteczne. Powtórz to kilka razy.
 4. Płukanie: Po zakończeniu funkcji samooczyszczania, przepłucz misę pod bieżącą wodą.
 5. Suszenie: Aby wysuszyć Thermomix możesz włożyć do naczynia miksującego bawełnianą dobrze wchłaniającą ścierkę, nałożyć pokrywę naczynia i włączyć obr. wsteczne 1 na kilkanaście sekund.
 6. Czyszczenie noży: W przypadku mocno osadzonych resztek jedzenia, nóż miksujący można zdjąć i wyczyścić oddzielnie. Pamiętaj, że noże są bardzo ostre, więc zawsze postępuj z ostrożnością.

Pamiętaj, że regularne czyszczenie Thermomixa po codziennym gotowaniu zapewni jego długą żywotność i skuteczność działania.

Naczynie miksujące – Jak pozbyć się nieprzyjemnych zapachów z Thermomix?

Pozbywanie się niechcianych zapachów z Thermomixa jest istotne dla utrzymania świeżości i jakości przygotowywanych w nim potraw. Czasem, mimo dokładnego czyszczenia, resztki jedzenia mogą pozostawić nieprzyjemne aromaty, które mogą przekładać się na smak kolejnych dań. Na szczęście, istnieje prosty i naturalny sposób, aby skutecznie usunąć te zapachy. Wystarczy przygotować domowy roztwór czyszczący, który zawiera:

 • 2 łyżeczki sody oczyszczonej,
 • 800 gram wody i
 • 1/4 świeżo wyciśniętego soku z cytryny.

Następnie, wlej tę mieszankę do misy miksującej Thermomixa, zamknij pokrywę i ustaw program Varoma na 15 minut. Ten proces nie tylko skutecznie neutralizuje niechciane zapachy, ale także dokładnie czyści naczynie miksujące. Po zakończeniu, wystarczy przepłukać misę pod bieżącą wodą, a Twój Thermomix będzie znowu gotowy do użycia.

Jak poradzić sobie z przypalonym dnem misy naczynia miksującego Thermomix?

Przypalone dno misy Thermomix moe być trudne do usunięcia, ale nie ma powodu do zmartwień. Istnieje skuteczny sposób, aby sobie z nim poradzić. Wystarczy przygotować roztwór czyszczący, który zawiera:

 • 600 gramów wody,
 • 200 gramów octu i
 • 2 łyżeczki sody oczyszczonej

Następnie wlać tę mieszankę do naczynia miksującego Thermomixa, zamknąć pokrywę i ustawić program na 8-10 minut, funkcję Varoma, obrót na poziomie 4.

Proces ten nie tylko skutecznie usunie przypalone resztki, ale również pomoże usunąć niechciane zapachy. Po zakończeniu programu przepłucz misę pod bieżącą wodą i zobaczysz jak szybko dno naczynia miksującego odzyskało swój blask.

W bardzo ciężkich przypaleniach polecamy skorzystać z naszego triku z zastosowanie skorupek z jajek, pięknie usuwają wszystkie przypalenia i nadają blask naczyniu miksującemu.

Mycie Thermomix po przypaleniu

Jak poradzić sobie z przypalonym naczyniem miksującym i odzyskać jego blask?
 • Poziom trudności
 • Przygotowanie
 • Czas całkowity
 • Liczba porcji

Usuwanie resztek jedzenia z Thermomix: Sprytne triki

Często, gdy chcemy szybko i skutecznie usunąć resztki jedzenia z Thermomixa, szczególnie te zlokalizowane pod nożami, wystarczy zastosować prosty trik. Wystarczy włączyć urządzenie na obroty na poziomie 10 na kilka sekund. Siła odśrodkowa wyrzuci większość resztek na brzegi misy, skąd łatwo je usunąć z funkcja mycia. To prosty i skuteczny sposób na utrzymanie czystości Twojego Thermomixa między kolejnymi sesjami gotowania.

W przypadku trudniejszych do usunięcia resztek jedzenia, proces czyszczenia wymaga nieco więcej czasu i składników, ale jest równie prosty. Zacznij od umieszczenia połówki cytryny w misie Thermomixa i zmiksuj ją na obrotach 10 przez 9 sekund. Następnie dodaj 400 gramów wody i uruchom program Varoma na 15 minut na poziomie obrotu 4. Ta procedura nie tylko efektywnie usunie uporczywe resztki jedzenia, ale także odświeży i odkaże naczynie miksujące. Po zakończeniu, pamiętaj o dokładnym spłukaniu i wysuszeniu misy.

Czy możemy myć Thermomix w zmywarce? Co powinieneś wiedzieć

Naturalnie, wiele części Thermomixa można bezpiecznie myć w zmywarce. To obejmuje misę miksującą, nóż, pokrywę, kopystkę, koszyczek do gotowania na parze, a także przystawkę Varoma, osłonę noża przed rozpryskiwaniem i motylek.

Pamiętaj jednak, że główny element sterujący Thermomixa, w tym ekran dotykowy i baza z silnikiem, powinny być czyszczone tylko wilgotną ściereczką.

Dodatkowo, warto pamiętać, że niektóre części wykonane z plastiku, takie jak pokrywa, mogą ulec odkształceniu, jeśli będą myte w zmywarce przy zbyt wysokiej temperaturze. Dlatego zawsze wybierz odpowiedni program w zmywarce.

Niemniej jednak, chociaż wiele części Thermomixa jest bezpiecznych do mycia w zmywarce, pamiętaj, że najlepszym sposobem na przedłużenie żywotności tych elementów jest regularne ręczne mycie.

Szybkie mycie Thermomix TM5 między przepisami

Czasem, podczas gotowania kilku potraw pod rząd, Thermomix TM5 wymaga szybkiego czyszczenia. Istnieje prosta i skuteczna metoda, dzięki której Twój Thermomix będzie gotowy do kolejnej rundy w mgnieniu oka.

 1. Przygotowanie misy do czyszczenia: Do misy Thermomix TM5 należy wlać litr ciepłej wody i dodać kilka kropli płynu do mycia naczyń.
 2. Aktywacja urządzenia: Następnie, zamknij urządzenie i ustaw je na prędkość 5.
 3. Zmiana kierunku obrotów: Co 5 sekund zmień funkcję na obroty wsteczne. Powtarzaj ten proces kilka razy.
 4. Płukanie pod bieżącą wodą: Po zakończeniu, opłucz misę pod bieżącą wodą.

Dzięki tej metodzie, Thermomix TM5 będzie czysty i gotowy do przygotowania kolejnego dania w bardzo krótkim czasie. Metoda ta sprawdza się szczególnie wtedy, gdy po wyrabianiu ciasta noże są mocno obklejone. Po takim wstępnym myciu, misę wraz z pokrywką można dodatkowo umyć w zmywarce, aby zapewnić ich idealną czystość.

Czyszczenie Thermomix TM5 z tabletką do zmywarki

Przy pierwszym użyciu Thermomix TM5, zalecane jest przeprowadzenie dokładnego czyszczenia, aby upewnić się, że urządzenie jest gotowe do użycia. Proces ten jest bardzo prosty i można go przeprowadzić w kilku krokach.

 1. Przygotowanie naczynia miksującego: Do naczynia miksującego Thermomix TM5 wlej litr wody.
 2. Dodaj tabletkę do zmywarki: Następnie, do wody dodaj tabletkę do zmywarki.
 3. Ustawienia Thermomix TM5: Teraz, ustaw zegary na 15-20 minut, temperaturę na 90 stopni i obroty na poziomie 1.
 4. Przepłukanie czystą wodą: Po zakończeniu programu, przepłucz naczynie miksujące czystą wodą.

Dzięki temu procesowi, Twój Thermomix TM5 będzie w pełni przygotowany do przygotowania pierwszego dania. Pamiętaj, że regularne czyszczenie jest kluczem do utrzymania urządzenia w dobrym stanie przez wiele lat.

Gruntowne mycie Thermomixa

 1. Wyjmij nóż: Bezpieczne i skuteczne czyszczenie zaczyna się od wyjęcia noża. Pamiętaj, że nóż jest bardzo ostry, więc wyjmuj go ostrożnie, trzymając za górną część.
 2. Gruntowne czyszczenie misy: Miska do gotowania jest zmywarko-odporna, ale jeśli chcesz ją umyć ręcznie, zaleca się użycie ciepłej wody i delikatnego płynu do naczyń.
 3. Czyszczenie noża: Nóż można myć ręcznie lub w zmywarce. Przy ręcznym myciu ostrożnie oczyść ostrza za pomocą szczotki.
 4. Czyszczenie pokrywy i uszczelki: Te części również można myć w zmywarce, ale pamiętaj o regularnym sprawdzaniu stanu uszczelki.

Kiedy należy wymienić nóż miksujący w Thermomix?

Nóż miksujący Thermomix jest jednym z kluczowych elementów urządzenia, który z czasem może ulec zużyciu, szczególnie jeśli regularnie wykorzystujesz Thermomix do rozdrabniania twardych składników spożywczych, takich jak lód czy ziarna zbóż. Poniższa tabela przedstawia zalecane okresy wymiany noża miksującego w zależności od intensywności użytkowania:

Rodzaj użytkowaniaPrzykład użyciaZalecany okres wymiany noża
IntensywneCodzienne kruszenie lodu, mielenie mąki itp.Po pół roku
ŚrednieKruszenie lodu, mielenie mąki itp. raz w tygodniuPo 2 latach
NiskieRzadkie kruszenie lodu lub mielenie mąkiPo 4 latach

Nowy nóż miksujący można zamówić w sklepie internetowym Vorwerk. Wymiana noża jest prostym procesem, który można przeprowadzić samodzielnie, bez konieczności kontaktu z serwisem. Pamiętaj jednak, że regularne wymienianie noża miksującego jest kluczowe dla utrzymania optymalnej wydajności Twojego Thermomixa.

Dodatkowo zyskujesz opakowanie do noży Thermomix, które póżniej możesz wykorzystać podczas podróży samolotem z Thermomixem.

Pytania i odpowiedzi: Najczęściej zadawane pytania o czyszczenie Thermomix

W poniższym zestawieniu znajdują się najczęściej zadawane pytania dotyczące czyszczenia Thermomix oraz ich odpowiedzi. Znajdziesz tutaj przydatne informacje na temat czyszczenia i konserwacji tego urządzenia, które pozwolą utrzymać je w doskonałej kondycji. Jeśli masz inne pytania dotyczące czyszczenia Thermomix, zapraszamy do kontaktu.

Jak umyć pierwszy raz Thermomix?

Przed pierwszym użyciem Thermomixa, umyj wszystkie części w ciepłej wodzie z łagodnym płynem do naczyń, a następnie przepłucz i wysusz. Możesz również użyć programu mycia Thermomixa, wlewając do naczynia miksującego 1 litr wody i jedną tabletkę do zmywarki. Ustaw program na 15-20 minut, temperaturę na 90 stopni i obroty na poziom 1. Na koniec przepłucz naczynie miksujące pod bieżącą wodą.

Jak włączyć funkcję mycia w Termomiksie?

Funkcja autoczyszczenia, dostępna jest w modelu Thermomixa TM6, pozwala na łatwe mycie urządzenia. Do naczynia miksującego należy wlać wodę i dodać trochę płynu do mycia naczyń, następnie wybrać funkcję mycia w menu urządzenia.

Czy w TM 5 jest funkcja mycia?

Model TM5 nie ma wbudowanej automatycznej funkcji czyszczenia, ale można ręcznie ustawić program, który efektywnie wyczyści naczynie miksujące.

Aby to zrobić, wlej do naczynia miksującego około litra wody i kilka kropel płynu do naczyń. Zamknij urządzenie i ustaw na obroty na poziomie 5-10 na około 1-3 minut. Po zakończeniu programu, przepłucz naczynie miksujące pod bieżącą wodą.

Podsumowanie

Na zakończenie artykułu, zachęcam Cię do odkrycia przydatnych treści związanych z Thermomix. Jeśli jesteś nowym użytkownikiem i potrzebujesz wskazówek dotyczących korzystania z urządzenia, zajrzyj do artykułu “Pierwsze kroki z moim Thermomix“. Znajdziesz tam praktyczne porady dla początkujących.

Jeśli szukasz inspiracji kulinarnych, artykuł “Top 10 przepisów dla początkujących” będzie doskonałym źródłem. Znajdziesz tam proste i smaczne przepisy, które pozwolą Ci rozwijać się w kuchni z Thermomixem. Dodatkowo, jeśli chcesz skorzystać z jeszcze większej różnorodności przepisów, polecam odwiedzić stronę Dietomix “Thermomix przepisy“, gdzie znajdziesz darmowe przepisy na Thermomix oraz możliwość wykupienia subskrypcji, która daje dostęp do jeszcze większej bazy przepisów.

Subskrypcja dostęp do wszstkich przepisów z diet na Thermomix od Dietomix

Jeżeli interesuje Cię domowy catering dopasowany do Twoich potrzeb, który możesz samodzielnie przygotować w domu, oszczędzając pieniądze i mając pewność jakości każdego składnika, to warto zapoznać się z ofertą Dietomix. W sklepie Dietomix znajdziesz różnorodne opcje diet i planów żywieniowych specjalnie opracowanych dla użytkowników Thermomixa. Dzięki temu możesz łatwo dopasować swoje posiłki do swoich preferencji żywieniowych i celów zdrowotnych.

W sklepie Dietomix znajdziesz dietę wegetariańską, wegańską, bezglutenową, niskowęglowodanową i wiele innych. Każda dieta jest starannie opracowana przez dieteyka, z uwzględnieniem różnorodności składników, smaków i wartości odżywczych. Dzięki temu możesz cieszyć się smacznymi posiłkami, które są nie tylko zdrowe, ale także dostarczają wszystkich niezbędnych składników odżywczych.

Dzięki diecie na Thermomix od Dietomix, masz możliwość przygotowywania własnych posiłków w domu, kontrolując każdy składnik i mając pewność, że są one dostosowane do Twoich potrzeb. To idealne rozwiązanie dla tych, którzy chcą dbać o swoje zdrowie i jednocześnie cieszyć się smacznym jedzeniem. Przejdź do sklepu Dietomix i rozpocznij podróż smacznego i zdrowego gotowania z Thermomixem, spełniając swoje kulinarne marzenia.

Popularne
Przepisy

Klucz do zdrowego życia często wydaje się trudny, ale dzięki platformie Dietomix znajdziesz szybkie i łatwe sposoby na utrzymanie ciała w formie, bez dodatkowego wysiłku w intensywnym trybie życia.Z nami osiągniesz swoje cele i utrzymasz je w długim okresie czasu. Dietomix to najlepszy sposób na dietę z Thermomix!
vermezan wegański parmezan Thermomix przepisy

Vermezan – wegański parmezan

Czekoladowe kulki mocy Thermomix Dietomix

Czekoladowe kulki mocy

furikake thermomix

Furikake: Japońska przyprawa do ryżu