Plusy i minusy nakładki krojącej oraz jej zastosowanie w przepisach - Dietomix

Nakładka krojąca Thermomix TM6 – Plusy i minusy

Edyta

Dietetyk | Health Coach

Przewodnik i doradca zdrowego stylu życia. Jako licencjonowany Health Coach przez Integrative Nutrition w Nowym Jorku, pomogę Ci wprowadzić zdrowe nawyki żywieniowe, które będą trwać.

Plusy i minusy nakładki krojącej Thermomix – abyś mógł dokonać świadomej decyzji zakupu

Thermomix, uniwersalne urządzenie kuchenne, które zdobyło uznanie na całym świecie, oferuje nie tylko gotowanie, blendowanie czy parzenie, ale także specjalną nakładkę do krojenia. Czy jest to jednak warte inwestycji akcesorium Thermomix, który warto dodać do swojego zestawu? W tym artykule omówimy zalety i wady nakładki krojącej Thermomix, uwzględniając różnice w jej obsłudze w przypadku modeli TM5 i TM6.

Plusy nakładki krojącej Thermomixa

 1. Multifunkcyjność: Thermomix z nakładką krojącą pozwala nie tylko na tarcie, ale także krojenie. To przyspiesza proces przygotowywania posiłków, zwłaszcza przy większej ilości składników.
 2. Dwie grubości do tarcia i krojenia: Nakładka umożliwia wybór między cienkim a grubym krojeniem czy tarcie, dając większą kontrolę nad teksturą składników.
 3. Łatwość montażu: Nakładka jest prosta do składania i montowania, co znacznie ułatwia jej obsługę.
 4. Przyjazna w użyciu: Nakładka jest łatwa w obsłudze, dzięki czemu proces krojenia staje się szybki i bezproblemowy. W przypadku Thermomix TM6, wybór funkcji tarcia lub krojenia jest prosty i intuicyjny.
 5. Łatwość czyszczenia: Szybkość i łatwość czyszczenia nakładki sprawia, że utrzymanie jej w czystości nie jest trudne.
 6. Przechowanie: Kompaktowy rozmiar tarczy umożliwia jej praktyczne i bezpieczne przechowanie w szafkach lub na Thermomix Friend.

Minusy nakładki krojącej Thermomixa

 1. Mały pojemnik do szatkowania: Pojemnik jest stosunkowo mały, co oznacza, że trzeba go regularnie opróżniać. Kiedy jest pełny, Thermomix daje znak dźwiękowy, co może być nieco uciążliwe.
 2. Mały otwór do wkładania produktów: Podobnie jak w przypadku wyciskarek wolnoobrotowych, otwór do wkładania produktów jest stosunkowo mały. To może utrudniać szybkie przygotowanie większej ilości składników.
 3. Problemy z utrzymaniem czystości w kuchni: Podczas korzystania z nakładki, małe kawałki produktów mogą wyskakiwać poza Thermomix, co zwiększa bałagan w kuchni.
 4. Problem z utknęciem składników: Na końcu procesu krojenia na plasterki, kawałek warzywa lub owocu może utknąć w ostrzach tarczy, co wymaga dodatkowego wysiłku do wyciągnięcia.
 5. Cena i dostępność: Nakładka krojąca Thermomix nie jest tanim dodatkiem, a jej dostępność bywa ograniczona, co może utrudniać jej zakup.
 6. Brak tarczy do frytek i makaronów warzywnych: Chociaż nakładka jest wszechstronna, brakuje w niej tarczy do robienia frytek czy makaronów warzywnych, co ogranicza jej funkcjonalność.

Z czego składa się nakładka krojąca Thermomixa?

Nakładka krojąca Thermomix składa się z 5 elementów:

 1. Trzepinia
 2. Pojemnika nakładki
 3. Pojedynczej tarczy tnącej
 4. Środkowej części
 5. Pokrywy z podajnikiem
 6. Popychacza

Jak użyć nakładkę krojącą?

 1. Nakładamy trzpień na ostrza noża
 2. Pojemnik nakładki umieszczany na trzpieniu
 3. Umieszczamy tarczę 1 lub 2 do góry
 4. Nakładamy pokrywę nakładki i wybieramy z funkcji tarcie lub krojenie

Wskazówki do korzystania z nakładki krojącej

Korzystanie z nakładki krojącej Thermomix jest proste i intuicyjne, zapewniają precyzyjne krojenie składników, które oferuje, ten niewątpliwy gadżet urządzenia. Warto zwrócić uwagę na wskazówki producenta:

 • Nakładka krojąca Thermomix nie jest zalecana do krojenia lub tarcia składników gotowanych i mrożonych, z wyjątkiem ugotowanych buraków.
 • Dla osiągnięcia najlepszych wyników przy krojeniu, zaleca się wybór małych owoców i warzyw podczas zakupów, które bez problemu zmieszczą się w podajniku.
 • Aby, równo pokroić drobne składniki, takie jak grzyby czy truskawki, ułożyć je w podajniku, przytrzymaj je używając popychacza i włącz funkcję. Po skończeniu pracy, podajnika kolejną partię składników.
 • Nie jest zalecane krojenie produktów lepkich np. jajek na twardo (mogą przyklejać się do tarczy, co utrudni ich równomierne pokrojenie), oraz świeżych i ugotowanych kiełbas – są one zbyt miękkie, aby nakładka mogła je elegancko pokroić na plastry.
 • Nie jest wskazane również krojenie czekolady za pomocą nakładki krojącej Thermomix (istnieje ryzyko zablokowania tarczy).

Nakładka krojąca Thermomix TM6 zastosowanie w przepisach

Nakładka krojąca w Thermomixie jest niezwykle przydatnym dodatkiem, szczególnie dla osób ceniących precyzyjne krojenie składników. Jej zastosowanie pozwala na dokładne i równe pokrojenie drobnych składników, które często są kluczowe dla przepisów Thermomix. Bez względu na to, czy potrzebujesz drobno pokrojonej pietruszki do zupy, cienko pokrojonych warzyw do sałatki, czy zapiekanki, nakładka krojąca sprawdzi się idealnie. Dzięki niej łatwiej pokroisz niezbędne składniki, co przekłada się na lepszą prezentację potraw i równomierny smak. To właśnie precyzyjne krojenie składników jest jednym z sekretów sukcesu najlepszych kucharzy. Dodanie nakładki krojącej do swojego zestawu Thermomix to krok w stronę profesjonalizmu i perfekcji w kuchni.

 • pieczone ziemniaki
 • placuszki z młodej kapusty
 • młoda kapusta

Pieczone ziemniaki

Pieczone ziemniaki jakich jeszcze nigdy nie jadłeś. Zapiekane z serem i doprawione oregano z rozmarynem. Idealny dodatek do każdej rodzinnej niedzieli.
 • Poziom trudności
 • Przygotowanie
 • Czas całkowity
 • Liczba porcji

Używanie nakładki krojącej dla Thermomix TM6 i TM5

Dodatkowo, dla użytkowników Thermomix TM5, obsługa nakładki krojącej może być nieco mniej intuicyjna. Podczas gdy w modelu TM6 wybór funkcji tarcia lub krojenia jest prosty, w przypadku TM5 konieczne jest ręczne ustawienie odpowiednich obrotów.

Ile kosztuje nakładka do krojenia Thermomix?

Cena nakładki krojącej do Thermomix może zaskoczyć niektórych użytkowników. Na polskim rynku, koszt tej nakładki wynosi 495 zł. To dosyć duży wydatek, jednak warto zważyć na funkcjonalność i precyzję, jaką oferuje to urządzenie. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb i częstotliwości użycia nakładki. Pamiętaj, że kupując nakładkę do Thermomix, inwestujesz w jakość i wygodę, co może przekładać się na lepsze doznania kulinarne i zaoszczędzony czas w kuchni.

Kiedy będzie dostępna nakładka krojąca Thermomixa?

Na chwilę obecną nie ma oficjalnej informacji na temat dostępności nakładki krojącej do Thermomixa. Vorwerk, producent Thermomixa, jeszcze nie podał konkretnej daty, kiedy nakładka będzie dostępna w sprzedaży. To oznacza, że entuzjaści Thermomixa muszą na razie cierpliwie czekać i regularnie sprawdzać aktualizacje w oficjalnym sklepie Vorwerk.

Jednak istnieje pewna alternatywa – próba odkupienia nakładki od przedstawicieli Thermomix. Często otrzymują oni różne gadżety jako prezenty za dobre wyniki sprzedaży. Innym rozwiązaniem może być kontakt z nowymi posiadaczami Thermomix, którzy zakupili urządzenie w kwietniu. Wtedy bowiem nakładka krojąca była dodawana w prezencie i możliwe, że niektórzy z nowych użytkowników nie korzystają z niej.

Pamiętaj, że dostępność produktów często zmienia się, a nakładka krojąca jest bardzo pożądanym dodatkiem. Dlatego warto być na bieżąco z informacjami o jej dostępności i wykorzystywać wszystkie dostępne ścieżki, aby ją zdobyć.

Podsumowanie

Podsumowując, nakładka krojąca do Thermomix ma wiele zalet, takich jak wszechstronność, łatwość użycia i czyszczenia. Dzięki niej można zaoszczędzić czas i pozbyć się wysiłku związanego z ręcznym krojeniem składników. Jej wady to głównie mała pojemność, problem z utknęciem składników, oraz wysoka cena i ograniczona dostępność. Różnice między modelami TM5 i TM6 mogą również wpłynąć na komfort użytkowania. Przed dokonaniem zakupu warto zważyć te aspekty i ocenić, czy nakładka spełni Twoje oczekiwania i potrzeby w kuchni.

Najpopularniejsze przepisy na Thermomix - Top 10 przepisów na Thermomix na platformie Dietomix

>>> Czy znasz najnowsze akcesorum do Urządzenia?Thermomix sensor

>>> Zobacz równieżThermomix przetwory – przepisy do zimowej spiżarni

Popularne przepisy

Poznaj kolekcję przepisów na Thermomix
vermezan wegański parmezan Thermomix przepisy

Wegański parmezan

Czekoladowe kulki mocy Thermomix Dietomix

Czekoladowe kulki mocy

furikake thermomix

Furikake: Japońska przyprawa do ryżu