Mielenie kawy Thermomix

Mielenie kawy w Thermomix może być łatwe i szybkie niczym w młynku do kawy, a dodatkowo możesz zmielić równocześnie większą ilość. Przepis na Thermomix.
 • Poziom trudności
 • Przygotowanie
 • Czas całkowity
 • Liczba porcji

Przepis Thermomix

 1. Do czystego i suchego naczynia miksującego wsypać ziarna kawy. Miksować 30 s/obr. 10.
 2. W zależności od preferencji rozdrobnienia czynność wydłużyć o kilka sekund.

Wskazówki

Jednorazowe w Thermomix najlepiej jest zmielić od 20 g do 250 g ziarna. Jeśli chcecie przygotować 500 g wydłużyć czas mielenia do 1 minuty. 

Przed przystąpieniem do mielenia kawy upewnij się, że naczynie miksujące jest suche.

 1. W tym celu po dokładnym wytarciu naczynia miksującego, należy założyć pokrywę i ustawić kilka sekund na obr. 10. W ten sposób nóż wyrzuci pozostałą wodę na ścianki naczynia miksującego, która należy ponownie wytrzeć.

Prażenie kawy w Thermomix

 1. Jeśli dodatkowo chcesz uprażyć kawę przed mieleniem wystarczy ją podgrzać 1-3 min/60°C/obr. wsteczne. 1

Mielenie kawy w Thermomix

 1. Mielenie kawy w Thermomix może odbywać się na obrotach 9 lub 10. W zależności od ile kawy mielisz i jaką ilość dopasuj czas i obroty.
 2. Kawę ziarnistą można zmielić na różne sposoby, od bardzo drobnego do bardzo grubego. Wielkość zmielenia ziarna, jakiej będziesz potrzebował, będzie zależała od metody parzenia, której używasz.

Parzenie kawy to sztuka, która może odbywać się różnymi metodami z uwzględnieniem odpowiedniej grubości zmielonych ziaren. Grubość zmielonych ziaren kawy znacząco zmieni smak i zapach Twojego napoju. W zależności od tego jaką metodą i jakie urządzenie używasz, należy do tego dopasować stopień zmielenia ziarna kawy – mielenie kawy Thermomix.

Jak zmielić kawę ziarnistą – stopień rozdrobnienia

Na smak i aromat kawy wpływa stopień zmielenia kawy.

Dla wszystkich kawoszy mielenie ziaren jest czynnością, która wymaga większej uwagi i precyzji. W celu przygotowania jeszcze lepszej „małej czarnej” niż do tej pory, sprawdźmy więc, jak mielić kawę i jak grubość mielenia może wpływać na jej smak!

W zależności od tego czy do przygotowania kawy używasz np. kawiarki elektrycznej, ekspresu przelewowego. Zgodnie z zasadą, im dłużej parzymy kawę, tym też ziarna powinny zostać zmielone grubiej.

Kawę ziarnistą można zmielić na różne sposoby, od bardzo drobnego do bardzo grubego. Wielkość mielenia, jakiej będziesz potrzebował, będzie zależała od metody parzenia, której używasz.

 

Jak zmielić kawę w Thermomix?

Jak zmielić kawę ziarnistą? Mielenie ziaren kawy w Thermomix jest łatwiejsze niż mogłoby się wydawać, a rezultaty są niesamowite! Zapach świeżo zmielonej kawy o poranku jest idealną pobudką dla każdego kawosza. Jak zmielić kawę w Thermomix? Do naczynia miksującego wsypać kawę i podgrzać jeśli chcemy ją dodatkowo uprażyć. Kolejno zemleć na wysokich obrotach.

Jak należy przechowywać kawę ziarnistą?

Całe ziarna kawy najlepiej jest przechowywać w poniży sposób.

 1. Kawę ziarnistą przechowywać w zamkniętym oryginalnym opakowaniu, w suchym i ciemnym miejscu.
 2. Po owtarciu opakowania najlepiej jest ją w nim zostawić, a opakowanie zamknąć szczelnie klipsem.

Jak należy przechowywać kawę zmieloną?

 1. Kawę mielimy w małej ilości najlepiej potrzebną do przygotowania jej od razu, aby zachować jak najwięcej aromatu i smaku. Ale jeśli chcesz przygotować więcej kawy mielonej na raz np. na cały tydzień też jest to możliwe.
 2. Po zmieleniu, kawę najlepiej jest przesypać do czystego i suchego szklanego szczelnie zamykanego pojemnika.
 3. Pomimo, iż mielona kawa traci szybciej swoje właściwości i tak będzie ona o dużo smaczniejsza niż ta kupiona już zmielona.

Kava ziarnista vs kawa mielona

Każdy miłośnik kawy zapewne przynajmniej raz zadał sobie pytanie, czy kawa ziarnista jest lepsza od kawy mielonej. Oczywiście należy brać pod uwagę gusta i preferencje smakowe, a także możliwości sprzętu. Jednak ziarna kawy mają bardziej wyjątkowy smak i aromat. Nic dziwnego, że świeżo zmielona kawa ma tak wielu zwolenników.

Jeśli chcesz cieszyć się bogatym smakiem i aromatem świeżo zmielonej kawy, jest to możliwe w Thermomix zaledwie w ciągu kilku sekund. Dodatkowo z powodzeniem można zmielić kawę raz na tydzień.

Ziarna kawy sprzedawane w całości przechodzą dodatkowy proces selekcji, w którym usuwane są ziarna uszkodzone lub zaatakowane przez szkodniki. Oczywiście taka kawa jest droższa, ponieważ wyeliminowano tańsze odpady.

Kawa ziarnista oferuje znacznie mocniejsze właściwości pobudzające i wzmacniające koncentrację, w przeciwieństwie do kawy mielonej. Świeżo zmielone ziarna kawy zawierają więcej składników odżywczych i smakują lepiej niż te przygotowane już z gotowych zmielonych ziaren.

Kawa zmielona w szybkim czasie na świeżo, ma najwięcej aromatu i smaku

Jak zmielić kawę w Thermomix?

Mielenie kawy w Thermomix jest szybkie i łatwe, a rezultaty są niesamowite! Zapach świeżo zmielonej kawy o poranku to idealna pobudka dla każdego kawosza.

Espresso to najlepszy sposób na sprawdzenie jakość mielenia ziaren kawy. Woda powinna szybko przechodzić przez ziarna kawy, tak aby ich zmielenie nie było zbyt drobne. Jeśli mielenie jest zbyt grube, espresso będzie słabe.

Jeśli używasz ekspresu przelewowego, mielenie powinno być nieco drobniejsze niż w przypadku espresso. Dzieje się tak dlatego, że ekspresy przelewowe dłużej zaparzyć kawę.

W przypadku prasy francuskiej mielenie powinno być grubsze, ponieważ woda i fusy z kawy będą miały kontakt przez dłuższy czas. Zbyt drobne zmielenie spowoduje, że kawa będzie gorzka.

Thermomix z powodzeniem zastępuje młynek do kawy. Jeśli na codzień korzystasz z kawiarki zmielenie kawy na cały tydzień zaoszczędzi Ci dużo czasu.

 

Jeśli jesteś fanem zdrowych przepisów bazujących tylko na naturalnych składnikach skorzystaj z naszych usług, a ułożymy dla Ciebie indywidualną dietę w 100% dopasowaną do Twoich potrzeb. Dodatkowo w swojej ofercie mamy gotowe jadłospisy na Thermomix. Korzystając ze swojego konta na platformie Dietomix masz dożywotni dostęp do wykupionych diet. Mamy dwie opcje wyświetlania przepisów jendą w wersji online bezpośrednio na Twoim telefonie druga to możliwość druku Twojej diety.  Wszystkie dodatkowe informacje znajdziesz na naszej stronie internetowej lub kontaktując się z nami poprzez messangera lub formularz kontaktowy.

Używamy plików cookie, dostarczania, reklamy

 

 

Powiązane Diety

Nasze plany żywieniowe są opracowywane przez dietetyka klinicznego i coacha zdrowia z certyfikatem Integrative Nutrision w Nowym Jorku. Diety bazujące na naszych autorskich przepisach skrojonych na Thermomix, do każdego planu zrobiona jest lista zakupów i menu, aby ułatwić przygotowanie.

Popularne przepisy

Poznaj kolekcję przepisów na Thermomix
vermezan wegański parmezan Thermomix przepisy

Wegański parmezan

Czekoladowe kulki mocy Thermomix Dietomix

Czekoladowe kulki mocy

furikake thermomix

Furikake: Japońska przyprawa do ryżu

Odkryj

Wszystkie diety

Dieta na Thermomix z Dietomix to rozwiązanie dla osób chcących zdrowo gotować bez poświęcania na to zbyt dużo czasu. Gotowanie z Thermomix jeszcze nigdy nie było tak inspirujące i zdrowe!
Zobacz więcej