Dieta dla dzieci smacznie zdrowo i kolorowo Dietomix

Dieta dla dzieci – smacznie, zdrowo i kolorowo

Edyta

Dietetyk | Health Coach

Przewodnik i doradca zdrowego stylu życia. Jako licencjonowany Health Coach przez Integrative Nutrition w Nowym Jorku, pomogę Ci wprowadzić zdrowe nawyki żywieniowe, które będą trwać.

Zdrowe nawyki żywieniowe należy wprowadzać u dzieci już od najmłodszych lat. Dieta dziecka powinna być pełna wartościowych składników odżywczych, aby zapewnić mu prawidłowy rozwój. Jednocześnie należy pamiętać, że dziecko jest uważnym obserwatorem. Aby przekonać je do zdrowego odżywiania, być może trzeba będzie zmodyfikować własne wybory żywieniowe. Poniżej przedstawiamy krótki przewodnik po żywieniu dzieci. Dowiedz się, jak powinna wyglądać dieta Twojego dziecka i na jakie składniki odżywcze należy położyć szczególny nacisk.

Lunchbox dla dzieci przepisy na Thermomix

Lunchbox dla dzieci przepisy na Thermomix od dietomix

Spis treści:

  1. Najważniejsze informacje dotyczące żywienia niemowląt i małych dzieci
  2. Zapotrzebowanie energetyczne dzieci
  3. Dieta dziecka – bilans składników odżywczych
  4. Otyłości u dzieci
  5. Diety dziecka z alergią i nietolerancją pokarmową
  6. Zdrowe nawyki żywieniowe
  7. Podstawowe produkty spożywcze diety dziecka
  8. Warzywa i owoce
  9. Jak komponować zdrowe i smaczne posiłki z warzyw i owoców?
  10. Produkty zbożowe
  11. Zdrowe tłuszcze
  12. Białko dla dzieci
  13. Produkty mleczne
  14. O czym jeszcze warto pamiętać w diecie dziecka?
  15. Podsumowanie

Najważniejsze informacje dotyczące żywienia niemowląt i małych dzieci

Jadłospis dziecka powinien być spersonalizowany do jego potrzeb, przy czym najbardziej kluczowym elementem jest wiek. Pierwszym pokarmem, który spożywamy jest mleko matki lub mleko modyfikowane, które ma słodki smak. Stąd też mamy naturalny głód do słodkich smaków.

Rosnący organizm wymaga z biegiem czasu różnorodnych składników odżywczych. Równocześnie wykształcają się mechanizmy, pozwalające na samodzielne spożywanie pokarmów. W tym wpisie na blogu przyjrzymy się diecie maluchów i dzieci w wieku wczesnoszkolnym i szkolnym. Podpowiemy, które składniki odżywcze są niezbędne do optymalnego wzrostu, a także jakie nawyki żywieniowe zapobiegają otyłości wśród najmłodszych.

dieta dla dziecka smacznie zdrowo i kolorowo Dietomix

Zapotrzebowanie energetyczne dzieci

Liczbę kalorii potrzebnych organizmowi do prawidłowego funkcjonowania określa się mianem zapotrzebowania energetycznego. Przyjmuje się, że czterolatek powinien jeść od 4 do 5 posiłków dziennie, łącznie o około 1400 kcal dziennie, przy czym każdy posiłek powinien zawierać około 250 do 350 kcal. Zachęca się do spożywania mniejszych porcji jedzenia, aby maluch nie przejadał się. Oczywiście zawartość kalorii w diecie dziecka powinna być modyfikowana w zależności od jego wieku i wzrostu, a także poziomu aktywności fizycznej.

Dieta dziecka – bilans składników odżywczych

Idealna dieta dla zdrowego rozwoju i szczęścia dziecka to taka, która jest bogata w składniki odżywcze. W diecie dziecka powinno uwzględnić się wszystkie składniki odżywcze, należą do nich białka, węglowodany, tłuszcze (głównie pochodzenia roślinnego) oraz witaminy i składniki mineralne.

Otyłość u dzieci

Jedną z chorób cywilizacyjnych XXI wieku jest otyłość u dzieci. Otyłość może być spowodowana czynnikami genetycznymi lub hormonalnymi. Najczęściej jednak przyrost masy ciała wynika z niezdrowego trybu życia – złej diety i braku ruchu. Stosowanie odżywczej diety, ograniczenie spożycia wysoko przetworzonej żywności, odpowiednia ilość ruchu i nawodnienie organizmu są często wystarczające do ograniczenia przyrostu masy ciała.

Dieta dla dziecka z nadwagą powinna być skonsultowana z pediatrą i dietetykiem. Jeśli waga dziecka jest niebezpiecznie wysoka, konieczne będzie wprowadzenie posiłków o obniżonej kaloryczności i zwiększenie aktywności. Ważnym elementem będzie również wprowadzenie dań o niskim indeksie glikemicznym i wysokiej gęstości odżywczej, które dają uczucie sytości i dostarczają składników mineralnych i odżywczych. W jadłospisie dziecka z otyłością powinny znajdować się różnorodne posiłki, tak aby dieta dla nich nie była wyrzeczeniem tylko przyjemnością. Należy również wyeliminować wszystkie niezdrowe przekąski, aby ograniczyć źródła pustych kalorii.

>> Zobacz takżeZdrowe przepisy na Thermomix

Diety dziecka z alergią i nietolerancją pokarmową

Przykładowe menu ułożone z dietetykiem może pomóc dziecku, jeśli ma ono alergie lub nietolerancje pokarmowe. Dieta indywidualna na Thermomix, będzie w takim przypadku najlepszym rozwiązaniem. Specjalista udzieli wskazówek, które ułatwią Ci znalezienie zamienników wykluczonych produktów. Każda dieta powinna być dobrana indywidualnie, a jeśli Twoje dziecko ma specjalne potrzeby, tym bardziej zadbaj o odpowiednio zbilansowany jadłospis potrzebny dla prawidłowego rozwoju.

Dzięki platformie Dietomix masz dostęp do różnych diet na Thermomix, które są indywidualnie dostosowywane do potrzeb Twojego dziecka. Obejmują one także diety dla dzieci z alergią i nietolerancją pokarmową, dzięki czemu możesz z łatwością przygotować zdrowe i bezpieczne posiłki dla swojego dziecka.

Zdrowe nawyki żywieniowe

Zdrowe żywienie dzieci najlepiej połączyć z aktywność fizyczna. Warto zachęcać dzieci do prowadzenia aktywnego trybu życia już od najmłodszych lat. Dieta dziecka powinna być nie tylko zdrowa, ale także urozmaicona i smaczna, aby maluchy chętnie jadły zdrowe produkty.

Dzieci, zwłaszcza te w wieku szkolnym, są zazwyczaj dość spostrzegawcze. Utrzymanie zasad i dyscypliny będzie trudniejsze, jeśli jako dorosły sam nie będziesz ich przestrzegał. Dotyczy to również starszego rodzeństwa. Wprowadzając zdrowe nawyki do domu, będzie miało to pozytywny wpływ na każdego członka rodziny.

Dieta dla dziecka powinna być nie tylko dobrze zbilansowana i dostarczać wszystkich potrzebnych organizmowi składników odżywczych, ale także wyrabiać zdrowe nawyki żywieniowe. Niezbędna jest do tego zróżnicowana dieta, a także ustalenie regularnych pór posiłków. Warto nauczyć dziecko, aby jadło powoli, dobrze przeżuwało oraz aby czerpało radość z jedzenia.

Podstawowe produkty spożywcze diety dziecka

Jadłospis dziecka nie powinien mieć żadnych przetworzonych produktów i powinien zawierać jak najwięcej świeżych składników. W celu odzwierciedlenia wytycznych żywieniowych, nowa piramida żywieniowa, która jest graficznym przedstawieniem norm żywieniowych, kładzie nacisk na aktywność fizyczną oraz warzywa i owoce. Kolejne piętra piramidy uwzględniają: produkty z pełnego ziarna, zdrowe tłuszcze roślinne, rośliny strączkowe, ryby, jaja, chude mięso oraz produkty mleczne.

Warzywa i owoce

Jak powinna wyglądać dieta dziecka? Przede wszystkim zawierać jak najwięcej różnokolorowych warzyw i owoców w tym produktów sezonowych. Owoce i warzywa nie tylko zawierają niezbędne dla organizmu składniki odżywcze, ale także pozwalają tworzyć smaczne i kolorowe posiłki.

Warzywa i owoce są niezbędne do utrzymania zdrowych jelit. Błonnik pomaga regulować trawienie, co może zwiększyć odporność i zapobiec infekcjom. Jest to szczególnie ważne dla małych dzieci, które są bardziej podatne na choroby.

Owoce i warzywa zawierają nie tylko szereg witamin i minerałów, ale także dostarczają niezbędnych składników odżywczych, takich jak kwas askorbinowy (witamina C), które są kluczowe dla rosnącego dziecka. Kwas askorbinowy jest niezbędny do prawidłowego krążenia – pobudza tworzenie czerwonych krwinek, jednocześnie zmniejszając prawdopodobieństwo wystąpienia anemii.

Dzięki witaminie D dzieci mogą kontynuować prawidłowy rozwój – składnik ten jest ważny dla wchłaniania wapnia, który jest niezbędny do budowy kości. Witaminy A i E to silne antyoksydanty, które pomagają między innymi w rozwoju wzroku.

Jak komponować zdrowe i smaczne posiłki z warzyw i owoców?

  • Warzywa można ukryć na wiele sposobów, na przykład na drugie śniadanie w zielonym smoothie z bananem lub na obiad w postaci sosu warzywnego jak w daniu – Obiad Shreka.
  • Do sałatek warto dodawać owoce i robić słodkie dresingi na bazie syropu klonowego lub miodu, jak np w lekkiej sałatce na grilla, połączenie truskawek i brzoskwiń z papryką i pomidorami.
  • Świetnym rozwiązaniem są kanapki z ogórkiem z serkiem lub guacamole.
  • Dużym plusem dań na bazie warzyw jest ich kolorowa prezentacja, która może bardzo spodobać się Twojemu maluchowi. Wykorzystaj różnorodność i sezonowość warzyw. Na przykład, możesz połączyć plasterki pomidora z zielonym ogórkiem lub wymieszać kukurydzę z groszkiem. Pomysł na szybki lunch? Zupa krem z pomidorów udekorowana listkami bazylii.
  • Warzywa można przygotować na wiele sposobów, w tym ugotować w wodzie lub na parze gdzie świetnie sprawdza się Thermomix. Oczywiście warto również zachęcać dzieci do jedzenia surowych warzyw fajnie sprawdzają się crudités (warzywne słupki) z marchewki ogórka czy papryki podane z buraczanym lub zielonym humusem jako przekąska lub dodatek do dania.

Produkty zbożowe

Produkty z pełnego ziarna to podstawowe źródło węglowodanów, które szczególnie w okresie rozwoju, pełnią istotną rolę w dostarczaniu energii do wszystkich komórek i warunkują prawidłowe funkcjonowanie wszystkich narządów, zwłaszcza mózgu. Ponadto produkty pełnoziarniste dostarczają błonnika, witamin (szczególnie z grupy B), miedzi, magnezu, cynku, selenu, żelaza, potasu i fosforu.

Podstawowe produkty pełnoziarniste bezglutenowe, których nie powinno zabraknąć w diecie dziecka:

  • płatki owsiane
  • kasza gryczana
  • kasza jaglana
  • ryż brązowy
  • komosa ryżowa
  • amarantus

Zdrowe tłuszcze

Ważnym elementem diety dzieci są nienasycone kwasy tłuszczowe z grupy omega. Doskonałym źródłem kwasów tłuszczowych omega będą tłuste ryby morskie jak łosoś, makrela, sardynki. Preferowane tłuszcze roślinne to: oliwa z oliwek, migdały, awokado, siemię lniane, orzechy i pestki. Wymienione powyżej produkty przynoszą korzyści dla mózgu na wiele sposobów, w tym zwiększają zdolności uczenia się, poprawiają pamięć i koncentracje.

źródła kwasów tłuszczowych omega Dietomix

Białko dla dzieci

Napewno wiesz ,że w żywieniu dziecka białko jest niezwykle ważne.  Białko można uzyskać z wielu różnych źródeł, w tym z ryb, jaj, mięsa, produktów mlecznych i roślin strączkowych, takich jak fasola, soczewica i ciecierzyca. Można je również uzyskać z produktów sojowych, takich jak napój sojowy i tofu.

Produkty mleczne

Mleko i produkty mleczne mają wysoką zawartość białka, wapnia i witaminy D. Te składniki odżywcze są potrzebne organizmowi dziecka do prawidłowego rozwoju. Warto też poszukać produktów mlecznych z dużą zawartością probiotyków, takich jak jogurt naturalny, kefir, w których składzie znajdują się żywe kultury bakterii. Probiotyki mają pozytywny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie jelit i pozytywnie wpływają na odporność.

O czym jeszcze warto pamiętać w diecie dziecka?

Zdrowa dieta, odpowiednie nawodnienie i regularny ruch są częścią zdrowego stylu życia. Zachęcaj swoje dziecko do aktywności fizycznej. Wybierzcie się razem na spacer, rower lub rolki. Do picia idealna jest woda, jednak płynne przekąski również mogą zapewnić maluchowi odpowiednie nawodnienie. Świeżo wyciskane soki i smoothie na bazie jogurtu czy kefiru to pożywne, odżywcze przekąski do szkoły.

Zdrowe słone przekąski, które możesz spakować do szkoły to np. ziarniste krakersy, bezglutenowe krakersy z nasionami czy chlebo-kanapka 2 w 1.

Należy pamiętać, że wraz z wiekiem dzieci będą zazwyczaj same decydować o tym, co znajdzie się w ich lunchbox i ile tego zjedzą. Jeśli nauczysz od najmłodszych lat zdrowych nawyków żywieniowych, będzie on bardziej skłonne do dokonywania zdrowszych wyborów bez zastanawiania się nad tym w późniejszym okresie życia. Edukacja dzieci starszych o zdrowych nawykach żywieniowych, będzie zdecydowanie trudniejszym zadaniem niż młodszych.

Pierwsze miesiące życia dziecka są najbardziej kluczowe dla rozwoju. W tym czasie ważne jest, aby zapewnić im jak najlepszy start w życie poprzez dostarczenie wszystkich potrzebnych składników odżywczych. Mleko matki jest najlepszym pokarmem dla noworodków i małych niemowląt, ponieważ zawiera wszystkie składniki odżywcze, których potrzebują do zdrowego wzrostu i rozwoju. Karmienie piersią jest najbardziej właściwym sposobem żywienia niemowlą. WHO (World Health Organization) – zaleca karmienie piersią do 6 miesiąca życia.

Jak oszczędzać na gotowaniu z Thermomix - Subskrypcja Dietomix

Podsumowanie

Podsumowując, należy pamiętać, że zdrowa dieta dla dzieci musi zawierać wszystkie składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju. Ebook Lunchbox przepisy na Thermomix dla dzieci dostarczy wskazówki, które pomogą Ci zaplanować zdrowe posiłki. Stosując się do tych prostych wskazówek, możesz zapewnić, że Twoje dzieci rozwiną zdrowe nawyki żywieniowe, które będą trwały przez całe życie!

Popularne przepisy

Poznaj kolekcję przepisów na Thermomix
vermezan wegański parmezan Thermomix przepisy

Wegański parmezan

Czekoladowe kulki mocy Thermomix Dietomix

Czekoladowe kulki mocy

furikake thermomix

Furikake: Japońska przyprawa do ryżu