detoks cukrowy Dietomix

Detoks cukrowy

Edyta

Dietetyk | Health Coach

Przewodnik i doradca zdrowego stylu życia. Jako licencjonowany Health Coach przez Integrative Nutrition w Nowym Jorku, pomogę Ci wprowadzić zdrowe nawyki żywieniowe, które będą trwać.

Być może słyszałeś o “detoksie cukrowym” i zastanawiałeś się, co to jest. Detoks cukrowy to proces, który polega na głębokim oczyszczeniu organizmu z toksyn — w tym także ze szkodliwych substancji powstających pod wpływem diety bogatej w cukier. Detoksy cukrowe zazwyczaj obejmują okres postu, a następnie restrykcyjną dietę, która eliminuje lub znacznie zmniejsza ilość spożywanego cukru. Może to być trudne, ponieważ cukier znajduje się w wielu przetworzonych produktach spożywczych. Jednakże korzyści są liczne i obejmują utratę wagi, poprawę jasności umysłu i zmniejszenie stanu zapalnego. Może również pomóc w przywróceniu równowagi w mikro biocie flory jelitowej.

pod jakimi nazwami kryje nie cukier

Na czym polega detoks cukrowy?

Detoks cukrowy to zabieg, który ma na celu całkowite usunięcie lub drastyczne obniżenie ilości spożywanego cukru z diety. Detoks cukrowy powinien również obejmować pokarmy bogate w cukry proste. Tę grupę węglowodanów można znaleźć między innymi w ciastkach, białym ryżu, białym pieczywie, słodyczach, napojach gazowanych, słodzonych płatkach śniadaniowych, a nawet owocach. Dieta bogata w węglowodany proste jest wysokokaloryczna, ale uboga w składniki odżywcze. Wiele z tych posiłków ma wysoką zawartość soli, tłuszczów trans i cholesterolu.

Nie jest to łatwa rzecz do zrobienia, ale szybko zobaczysz rezultaty, ponieważ dobrze zaplanowany detoks pozwala na stłumienie apetytu i pomaga w eliminacji pokarmów, które powodują zmęczenie, przyrost masy ciała lub przedwczesne starzenie się.

produkty bogate w cukry

Skutki uzależnienia od cukru

Zmęczenie, stres, depresja, bezsenność, zawroty i bóle głowy to dolegliwości, na które skarżymy się coraz częściej. Nadmierne spożycie cukru rafinowanego, powszechnie znanego jako sacharoza, jest związane z wieloma chorobami zarówno fizycznymi, jak i psychicznymi.

Cukier to nie tylko zgraja niegrzecznych i pustych kalorii. Według najnowszych badań jest to główny winowajca otłuszczenia wątroby, co może prowadzić do insulinooporności. Ta z kolei wywołuje zespół metaboliczny, który obecnie uważany jest za najgroźniejsze preludium do chorób serca, cukrzycy i nowotworów. Niektórzy naukowcy są zdania, że nadmierne spożywanie cukru jest powodem zgonów u 35 milionów osób rocznie na całym świecie.

Wysoki poziom cukru we krwi (hiperglikemia) jest szkodliwy dla Twojego organizmu, ma negatywny wpływ na różne części układu krwionośnego. Cząsteczki cukru dosłownie rysują ścianki twoich żył jak, piasek karoserię.

Cukier ma również negatywny wpływ na mózg. Nie tylko uszkadza naczynia krwionośne, ale także łączy się z białkami i osadza w rejonach neuronów, inicjując degenerację mózgu (charakterystyczną dla choroby Alzheimera).

Skóra jest podatna na działanie cukrów, ponieważ przyczepiają się one do białek w skórze, zwłaszcza do kolagenu. Zjawisko to nazywane jest glikacją i znacznie przyspiesza starzenie się skóry. Cukier z porannej kawy może sprawić, że będziesz wyglądać nawet o 15 lat starzej. W jednym z ostatnich badań naukowcy odkryli, że proces rozkładu cukrów zawartych w żywności przez nasz organizm jest, o wiele bardziej destrukcyjny dla skóry niż nam się do tej pory wydawało. Cząsteczki cukru gromadzą się i mają tendencję do odkładania się z biegiem czasu, przyklejając się do włókien kolagenowych, co prowadzi nas do przedwczesnego starzenia.

Cukier jest magnesem dla magnezu, a tym samym powoduje niedobory tego niezbędnego minerału, co może prowadzić do problemów z zasypianiem, brakiem koncentracji czy energii.

Co cukier robi z Twoim ciałem ?

 Dlaczego warto ograniczyć spożywanie cukru?

Uzależnienie od cukru dotyka wielu ludzi, choć większość z nich nie zdaje sobie z tego sprawy. Dobrze zaplanowany detoks pozwala kontrolować ochotę na słodycze i unikać pokarmów, które powodują przybieranie na wadze, zmęczenie lub przedwczesne starzenie się.

Cukier, podobnie jak alkohol i inne narkotyki, uzależnia fizycznie i psychicznie w taki sam sposób jak one. Wpływa na mózg w taki sam sposób jak silne środki pobudzające: stymuluje mózg do szybkiego wytwarzania naturalnych substancji chemicznych poprawiających samopoczucie: dopaminy, endorfin i serotoniny.

Problem w tym, że cukru, w przeciwieństwie do alkoholu i innych używek, nie da się całkowicie uniknąć. To dlatego detoks cukrowy jest tak trudny i musi być dobrze zaplanowany.

liczne przepisy bezcukrowe na muffinki

Detoks cukrowy — Jak skutecznie odstawić cukier ?

Są różne sposoby podejścia do detoksu cukrowego. Dla jednych będzie to natychmiastowe wyrzucenie z domu wszystkich słodyczy i wyeliminowanie słodzonych napojów. Jest to najszybszy sposób na zerwanie z nałogiem, ale dodatkowo pojawia się pytanie, co z cukrem ukrytym? Słodkie przekąski takie jak fit ciasteczka owsiane i jogurt, mogą być mylące. Cukier można również znaleźć w sosie pomidorowym i płatkach śniadaniowych, które twierdzą, że zawierają całe ziarna. Ilość cukru w tych produktach może być różna i przekraczać zalecane dzienne spożycie.

Innym sposobem na podejście do detoksu cukrowego jest stopniowe zmniejszanie ilości cukru dodawanego do żywności. To pomoże organizmowi przyzwyczaić się do tego, że nie ma tyle cukru. Zacznij od zmniejszenia ilości cukru w przepisach o jedną czwartą, a następnie pracuj na swój sposób w dół, aż nie będziesz już używać żadnego cukru.

Trzecim sposobem na detoks od cukru jest całkowite usunięcie przetworzonej żywności z diety i jeść tylko całe pokarmy. Oznacza to, że trzeba będzie gotować wszystkie posiłki, co może być trudne na początku, ale jest to najzdrowszy i najskuteczniejszy sposób na cukrowy detoks. Sprawdź, jak przeprowadzić detoks cukrowy. Dodatkowo nauczymy Cię jak prawidłowo z niego korzystać, zerknij do naszego artykułu: Pierwsze kroki z moim Thermomix

Ilość cukru w produkcie — Wysoki indeks glikemiczny

Im wyższy indeks glikemiczny dla danego produktu, tym szybciej cukier jest wysyłany do krwiobiegu po jego zjedzeniu.

Najlepszym sposobem na długie i zdrowe życie jest spożywanie produktów o niskim lub średnim indeksie glikemicznym. Żywność o niskim indeksie glikemicznym powoli uwalnia cukier do krwiobiegu, co pomaga utrzymać stabilny poziom cukru we krwi. Jest to ważne dla osób z cukrzycą i tych, którzy starają się schudnąć lub kontrolować poziom cukru we krwi.

Dieta oparta na cukrach prostych jest często wysokokaloryczna i uboga w składniki odżywcze. W szeroko rozumianym zdrowym odżywianiem detoksy cukrowe są zaprojektowane tak, aby całkowicie wyeliminować lub zmniejszyć ilość spożywanego cukru z diety, a wiele takich diet musi być zatwierdzonych przez lekarza przed ich rozpoczęciem.

cukier

Gdzie jeszcze czai się cukier?

Węglowodany są klasyfikowane jako proste lub złożone. Większe spożycie tych pierwszych może być szkodliwe dla zdrowia i powodować otyłość, cukrzycę czy nadciśnienie. Cukry proste (zwane też węglowodanami prostymi) powszechnie występują w żywności wysoko przetworzonej.

Czego unikać:

 • skoncentrowane syropy
 • słodkie napoje gazowane
 • wszelkiego rodzaju słodycze sklepowe, słodkie przekąski
 • czekolada, chyba że gorzka 80% na stewi lub ksylitolu
 • soki z kartonów
 • suszone owoce
 • owoce z puszki
 • dżemów, konfitur i marmolad
 • smakowe jogurty i maślanki
 • pudding
 • mleka roślinne słodzone
 • słodkie płatki śniadaniowe
 • fit batonów z muesli
 • białego pieczywa w szczególności tego pakowanego np. chleb tostowy, bułki na hot dogi i hamburgery
 • słodzenia kawy
słodycze

Dostępne zamienniki cukru

Z zamienników cukru polecamy: ksylitol, erytrol i stewię.

Mam nadzieję, że mój zbiór cennych wskazówek pomogą Wam zmienić sposób odżywania się na zdrowszy i w końcu zacząć widzieć jakieś rezultaty.

Ograniczając, cukier zmniejszasz ryzyko zachorowania na cukrzycę, poprawiasz funkcjonowanie mózgu i oczyszczasz organizm z toksyn.

Detoks cukrowy może pomóc Ci w przezwyciężyć uzależnienie od cukru, wpływem codziennej diety.

Wiem, że nie jest łatwo, sama przez to przechodziłam. Sam podsumuj za i przeciw zdecyduj czy spróbować podjąć walkę?

Detoks cukrowy, nadchodzimy!

detoks cukrowy thermomix

Popularne przepisy

Poznaj kolekcję przepisów na Thermomix
vermezan wegański parmezan Thermomix przepisy

Wegański parmezan

Czekoladowe kulki mocy Thermomix Dietomix

Czekoladowe kulki mocy

furikake thermomix

Furikake: Japońska przyprawa do ryżu