przewodnik pierwsze kroki z thermomix dietomix

Pierwsze kroki z moim Thermomix

Edyta

Dietetyk | Health Coach

Przewodnik i doradca zdrowego stylu życia. Jako licencjonowany Health Coach przez Integrative Nutrition w Nowym Jorku, pomogę Ci wprowadzić zdrowe nawyki żywieniowe, które będą trwać.

Thermomix jest świetnym urządzeniem kuchennym, które pomoże Ci stworzyć pyszne jedzenie w krótkim czasie z samodzielnie wykonanych składników. Od ponad 50 lat cieszy się w Polsce ogromną popularnością i gości w milionach rodzin na całym świecie.

Jest narzędziem typu “wszystko w jednym”, zaprojektowanym, aby ułatwić i przyspieszyć gotowanie, ale może być przytłaczające, jeśli dopiero co go kupiłeś.

Istnieje tak wiele różnych przepisów do wypróbowania, że trudno jest wiedzieć, od czego zacząć swoją kulinarną przygodę.

W tym wpisie na blogu podzielimy się z Tobą kilkoma najlepszymi wskazówkami i sztuczkami na Thermomix, abyś mógł rozpocząć pracę z tym niesamowitym urządzeniem w Twojej kuchni.

Mamy dla Ciebie również specjalnie skomponowaną dietę Zdrowy Start z Thermomix, w której nauczymy Cię wszystkich podstawowych funkcji Thermomix, jak również pokażemi Ci jak wprowadzać zdrowe nawyki żywieniowe do codziennego jadłospisu. Poznaj nasz świat Diet na Thermomix!

Zdrowy Start z Thermomix od Dietomix dieta dla wszystkich użytkowników tego urządzenia

Podstawowe elementy Thermomix

Urządzenie Thermomix jest wyposażone w dodatkowe elementy, aby umożliwić wykonywanie czynności ponad dwunastu urządzeń kuchennych. Z Thermomix możesz skupić się na kreatywnej części gotowania, zapewniając świeżość i doskonały smak potraw.

Spraw, aby po przygotowaniu posiłków, Twoje życie było jeszcze łatwiejsze, zamrażając je w partiach. W ten sposób będziesz mieć zdrowy posiłek czekający na Ciebie po pracy i zaoszczędzisz pieniądze, nie kupując drogich posiłków na wynos.

Z Thermomix możesz przygotować wszystko, od sosu do makaronu i smoothie po purée ziemniaczane i ciasta. Zaoszczędzisz nie tylko czas, ale i pieniądze, ponieważ urządzenie charakteryzuje się niskim zużyciem prądu.

Istnieje nieskończona ilość pysznych dań, którym Twoja rodzina lub przyjaciele nie będą mogli się oprzeć!

akcesoria thermomix tm6 dietomix

Varoma Thermomix

Przystawka Varoma służy głównie do przygotowania potraw na parze jak świeżych warzyw, mięsa, ryby, owoców morza, ale nie tylko. Zapoznaj się z naszym artykułem: Varoma Thermomix — Wskazówki, triki i przepisy, aby dowiedzieć się, do czego jeszcze możesz ją wykorzystać.

Podczas gotowania na parze pamiętaj, aby dodawać składniki odpowiednio według czasu gotowania, np. ziemniaki będą gotować się dłużej niż różyczki brokuła lub kalafiora.

Wyłóż przystawkę Varoma papierem do pieczenia i ciesz się smakiem każdej potrawy, przygotowując danie 2 w 1 bez przenikania smaków.

Pamiętaj o zapewnieniu cyrkulacji pary wodnej, zawsze pozostawiając część bocznych otworów niezakrytych.

Przystawkę Varoma można również wykorzystać do ciasta, chleba, knedli czy bułek na parze jak bao ban.

Idealny omlet bez przywierania, Shakshuka, Frittata czy też jajka sadzone na parze lub jajka po benedyktyńsku, to kolejne sekrety Varomy!

Przystawki Varoma możesz również używać jako durszlak do odcedzania ugotowanego makaronu, ziemniaków lub warzyw. Jeśli masz standardowy zlew o szerokości Varomy!

Poznaj pozostałe wskazówki i triki Varomy czytając nasz artykuł: Varoma Thermomix — Wskazówki, triki i przepisy.

Varoma Thermomix

Koszyczek Thermomix

Produkty gotowane w koszyczku, nie stykają się z obracającym się nożem, co umożliwia doskonałe gotowanie na parze lub w wodzie. Na koszyczek zawsze nachodzi pokrywa naczynia miksującego, a do wyjmowania koszyczka należy używać kopystki.

Koszyczek może być używany do gotowania warzyw, ziemniaków, owoców i kasz, ale to nie wszystko! Na przykład koszyczek Thermomix TM6, może być użyty do przygotowania warzyw na zupę miso, lub fileta do zupy rybnej.

Zarówno koszyczek jak i przystawka Varoma mogą być używane jako sitko. Można je również umieścić na pokrywie naczynia miksującego zamiast miarki, aby umożliwić wydostawanie się pary i zapobiec rozpryskiwaniu.

Kopystka Thermomix

Kopystka służy do zgarniania składników w naczyniu miksującym oraz do opróżniania naczynia miksującego. Pokrywa naczynia miksującego zapobiega złapaniu kopystki przez noże, dlatego podczas pracy Thermomix należy wkładać ja od góry przez otwór w pokrywie. Dzięki temu kopystki można używać podczas gotowania, mieszania czy też rozdrabniania. Dodatkowo wykorzystają ją do wyciągania koszyczka z naczynia miksującego.

Motylek Thermomix

Motylek służy przede wszystkim do ubijania, ale można go również wykorzystać do przygotowania pysznych dressingów lub puszystego twarożku. Używaj motylka w przedziałach obrotów od 1 do 4.

Jak poprawnie założyć motylek, aby nie spadał z ostrzy noża?

  1. Motylek nałóż od góry na noże i obrócić go w odwrotnym kierunku do wybranego kierunku obrotów noża miksującego (zahaczyć o dolne norze).
  2. Sprawdź, czy motylek jest zamocowany i czy nie można go wyciągnąć prosto do góry.

Osłona przed rozpryskiwaniem Thermomix

Podczas gdy Thermomix TM6 jest używany do gotowania w wysokich temperaturach powyżej 120°C, osłona przed rozpryskiwaniem umożliwia bezpiecznemu wydostawaniu się pary i chroni przed wydostaniem się zawartości z naczynia miksującego.

Miarka Thermomix

Miarka zamyka szczelnie otwór w pokrywie naczynia miksującego, a do tego odmierza od 50 do 100 ml.

Naczynie miksujące Thermomix

Naczynie TM6 ma pojemność 2,2 litra i jest wykonane z wytrzymałej stali nierdzewnej ze wbudowanym systemem grzewczym. Można je wykorzystywać zarówno w obudowie do Thermomix jak i w Thermomix Friend.

Pokrywa naczynia miksującego Thermomix

Wbudowany system bezpieczeństwa obejmuje pokrywę naczynia miksującego Thermomix, która jest niezbędnym elementem urządzenia. W celu uruchomienia urządzenia, konieczne jest prawidłowe nałożenie pokrywy.

Dodatkowo po założeniu pokrywy naczynia miksującego można łatwo i wygodnie zważyć produkty. Wystarczy umieści, miskę lub np. duży słoik na pokrywie naczynia, wytarować wagę i odważyć potrzebne produkty do przepisu. Zachęcamy do wcześniejszego przygotowania wszystkich produktów do przepisu, aby ułatwić i skrócić kolejne kroki przepisu.

Nóż miksujący Thermomix

Wielofunkcyjny nóż urządzenia Thermomix wykonany ze stali nierdzewnej nadaje się do siekania, krojenia, mielenia mięsa i wyrabiania ciasta. Jest sercem całego urządzenia, miesza przy obrotach wstecznych, miksuje przy średnich, rozdrabnia lub mieli przy wysokich. Może być używany np. do przygotowywania smoothie, zup i sosów.

Akcesoria Thermomix, które można dokupić osobno, aby poszerzyć swoje doświadczenie w kuchni.

Osłona noża Thermomix

Dodatkowe akcesorium do TM5 i TM6, które chroni składniki przed kontaktem z ostrzem noża. Wolne gotowanie, jak również Sosu-Vide to podstawowe funkcje, do których może być wykorzystywana, lecz nie tylko. Dzięki niej będziecie mogli ugotować np. ziemniaki w wodzie lub zupę rybną.

Osłona noża 2.0 Thermomix

Nowe akcesorium Thermomix, które można wykorzystać do obierania ziemniaków czy też innych warzyw, jak również do gotowania w podobny sposób jak ze zwykłą osłoną noża opisaną powyżej. Funkcja obierania dostępna jest w TM6 z poziomu wyświetlacza ze wszystkimi funkcjami jako: Obieranie i może być używana tylko z wodą (600g). W przypadku TM5 należy ustawić 4 min/obr. 4. Maksymalna waga warzyw, które mogą być obierane na raz wynosi 800g, ale generalnie powinny być one podobnej średniej wielkości.

Osłona noża 2.0 Thermomix

Twój podręczny przewodnik korzystania z urządzenia Thermomix

thermomix przepisy dietomix

Jakie obroty noża ustawić w Thermomix do przygotowania poszczególnych potraw?

Zupa jest jednym z najpopularniejszych dań przygotowywanych za pomocą Thermomix TM6 – jest pyszna i łatwa do zrobienia! Najlepszą rzeczą w urządzeniach typu “wszystko w jednym”, takich jak to, jest to, że są wielofunkcyjne. Sekretem przygotowania idealnej zupy jest wybranie odpowiedniej prędkości dla każdego składnika i przestrzeganie kilku prostych zasad.

obroty thermomix dietomix

Obroty łyżka: Obroty zbliżone do ręcznego mieszania, idealne do przygotowania zup, sosów i długiego gotowania z osłoną noża. Ze względu na cichą pracę urządzenia Thermomix, jest to jedna z moich ulubionych funkcji.

Obroty 1-3: Delikatne mieszanie i rozdrabnianie miękkich składników jak np. jajka na twardo, pieczarki czy gotowane warzywa, czy ziemniaki na purée.

Obroty 4-6: Rozdrabnianie twardych warzyw i owoców jak np. marchewki czy cebuli. Przygotowywanie szybkich warzywnych surówek: Surówka z fenkułu i grantu z orzechami włoskimi, Brokułowa mieszanka.

Dodatkowo obr. 4 pozwala na emulgowanie podczas przygotowywania: domowego majonezu czy sosu holenderskiego.

Obroty 5: Przygotowywanie domowego masła orzechowego niektórych wypieków, jak również ciasta na naleśniki: Domowe masło orzechowe, ciasto na bezglutenowe naleśniki, muffinki, chlebek bananowy.

Obroty 7: Tajemniczość i magia liczby 7 kryje w sobie wiele pysznych, lubianych i błyskawicznych przepisów. Siekanie ziół, pesto, pesto z pietruszki, czy domowa granola w 30 sekund — Rawnola Superfood, Rawnola Sirt, bułka tarta, rozdrabnianie sera.

Obroty 7-10: Rozdrabnianie większych ilości twardych warzyw do surówek jak np. Surówka z czerwonej kapusty — Azjatycki Coleslaw, Surówka z marchewki i jabłka. Siekanie ziół, mielenie kawy i domowej maki bezglutenowej, cukier puder dla cukrzyka, domowe przyprawy, kruszenie lodu, zupy krem, lody sorbety, smoothie, smoothie bowl.

Stworzyć zdrowe smoothie, wykorzystując wszystkie resztki warzyw i owoców, pozostałych z przygotowania posiłków.

dietetyczne potrawy thermomix tm6

Obroty wsteczne Thermomix

Obroty wsteczne w urządzeniu Thermomix, są sygnalizowane przez odpowiedni symbol na ikonce obrotów. Aby powrócić do normalnego kierunku obrotów, dotknij ponownie symbolu obrotów wstecznych lub poczekaj, aż upłynie ustawiony czas i nóż automatycznie przełączy się na bieg do przodu.

Obroty wsteczne łyżka – 3: Niskie obroty wsteczne zapobiegają rozdrabnianiu delikatnych produktów. Można je wykorzystać do mieszania dresingów i sosów do sałatek.

Obroty wsteczne 4: Służą do wymieszania dużej ilości składników jak np. farszu do gołąbków czy surówek.

Obroty wsteczne 5: Przygotowanie ryżu z kalafiora i brokuła, domowy przecier pomidorowy w 5 sekund.

Kreatywnie dzięki urządzeniu Thermomix, można przygotować najbardziej wykwintne danie z najwyższą jakością i minimalnym nakładem pracy. Uwzględnione zostały specjalne potrzeby, każdego przepisu. Doskonały smak i wygląd potraw dzięki perfekcyjnemu łączeniu i mieszaniu. Jest to o wiele łatwiejsze niż, myślisz — po prostu spróbuj sam!

Funkcje gotowania Thermomix

W porównaniu z konwencjonalnymi metodami przygotowywania posiłków Thermomix może zająć do 70% mniej czasu, ponieważ posiada wiele funkcji gotowania. Dzięki funkcji gotowania na parze możesz szybko przygotować pyszne dania, zachowując zarazem jak najwięcej wartości odżywczych.

Thermomix jest wielofunkcyjnym urządzeniem, które z łatwością może zastąpić inne urządzenia kuchenne, ponieważ posiada wiele funkcji gotowania. Poznaj wszystkie funkcje gotowania Thermomix TM6 zapoznając się z naszym artykułem: Thermomix TM6.

thermomix tm6 przepsiy dietomix

Niezależnie od tego, czy chcesz przygotować prosty rodzinny obiad, zdrowe smoothie, czy wykwintny posiłek, mamy wszystko pod kontrolą – funkcja gotowania z ustawieniami pozwala Ci przygotować potrawy krok po kroku, zapewniając doskonały posiłek dla Ciebie i Twojej rodziny. Zaplanuj swoje posiłki, korzystając z naszych instrukcji krok po kroku, które pokażą Ci, jak przyrządzić nawet najbardziej wyszukany posiłek.

Ugotuj jajka dokładnie tak jak, lubisz bez konieczności ustawiania temperatury i czasu gotowania wykorzystując nowe funkcje TM6: Gotowanie jajek.

Na Dietomix znajdziesz wyjątkowe dania, na każdą okazję. Zalety Thermomix obejmują zróżnicowane wymagania i preferencje żywieniowe jego użytkowników. Specjalne potrzeby i osobiste preferencje dietetyczne użytkowników urządzenia Thermomix zostaną uwzględnione przy opracowywaniu indywidualnych planów dietetycznych.

Wszyscy nasi klienci uwielbiają używać tego urządzenia kuchennego, ponieważ jest ono wygodne w obsłudze — ale przede wszystkim doceniają to, jak wiele czasu oszczędzają dzięki niemu podczas przygotowywania zdrowych i odżywczych posiłków.

Zrób na śniadanie własny jogurt i odkryj tajniki fermentacji. Gotowanie mięsa i ryb w stylu Sous-vide – tak, jak robi to szef kuchni w perfekcyjnie dobranej, niskiej temperaturze. Wolne Gotowanie — Przygotuj szarpaną wołowinę, idealną na przyjęcie, obiad czy kolację do Bao ban. Skorzystaj z okazji, aby ułatwić sobie życie po przygotowaniu posiłku, używając funkcji Mycie Wstępne.

Nie bój się gotować. To jest łatwe! Zacznij od wypróbowania prostych przepisów, zanim przejdziesz do bardziej skomplikowanych potraw.

Po więcej informacji o cenie Thermomix zapraszamy do artykułu: Thermomix Cena i czy warto zainwestować?

Thermomix TM6 umożliwia przygotowywanie posiłków z samodzielnie wykonanych składników, zapewniając świeżość i doskonały smak.

Popularne
Przepisy

Klucz do zdrowego życia często wydaje się trudny, ale dzięki platformie Dietomix znajdziesz szybkie i łatwe sposoby na utrzymanie ciała w formie, bez dodatkowego wysiłku w intensywnym trybie życia.Z nami osiągniesz swoje cele i utrzymasz je w długim okresie czasu. Dietomix to najlepszy sposób na dietę z Thermomix!
vermezan wegański parmezan Thermomix przepisy

Vermezan – wegański parmezan

Czekoladowe kulki mocy Thermomix Dietomix

Czekoladowe kulki mocy

furikake thermomix

Furikake: Japońska przyprawa do ryżu