Zespół Rozrostu Bakteryjnego Jelita Cienkiego: Czy SIBO Dotyczy Ciebie?

SIBO – Tajemnicza Przyczyna Twoich Problemów Trawiennych

Edyta

Dietetyk | Health Coach

Przewodnik i doradca zdrowego stylu życia. Jako licencjonowany Health Coach przez Integrative Nutrition w Nowym Jorku, pomogę Ci wprowadzić zdrowe nawyki żywieniowe, które będą trwać.

Zespół Rozrostu Bakteryjnego Jelita Cienkiego, znany również jako SIBO, jest stanem zdrowia, który polega na nadmiernym gromadzeniu się bakterii w jelitach. Chociaż nasze jelita naturalnie zawierają bakterie, które są niezbędne do trawienia i ogólnego funkcjonowania, SIBO zachodzi, gdy ich ilość przekracza normę. Może to prowadzić do wielu dolegliwości, takich jak wzdęcia, bóle brzucha, biegunki czy niedożywienie. Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy, że cierpią na ten stan, ponieważ objawy mogą być mylące i często mylone z innymi problemami jelitowymi. Kluczem do zrozumienia, czy jesteś dotknięty SIBO, jest wiedza o jego objawach, przyczynach i dostępnych metodach leczenia. Jeśli odczuwasz przewlekłe problemy z trawieniem, warto zastanowić się, czy SIBO może być ich przyczyną i skonsultować się z lekarzem specjalistą w celu dokładnej diagnozy.

Indywidualny jadłopis na Thermomix dieta low fodmap

SIBO co to?

SIBO, czyli zespół rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego, jest stanem, w którym nadmierna ilość bakterii kolonizuje jelito cienkie. Ten nadmiar bakterii może prowadzić do szeregu objawów i zaburzeń zdrowotnych. W tym artykule przybliżymy temat SIBO, aby lepiej zrozumieć jego przyczyny, objawy oraz metody leczenia.

SIBO Objawy i ich znaczenie

W zdrowym organizmie jelito cienkie stanowi środowisko dla stosunkowo niewielkiej ilości mikroorganizmów, przede wszystkim z grupy bakterii. W sytuacji wystąpienia SIBO (Zespołu Rozrostu Bakteryjnego Jelita Cienkiego), równowaga ta jest zakłócana przez nadmierne namnażanie się bakterii, które normalnie zamieszkują jelito grube i cienkie. Ten nienaturalny wzrost bakterii w jelitach ma szereg konsekwencji zdrowotnych. Jakie objawy mogą wskazywać na obecność SIBO?

 1. Biegunka: Nadmierna liczba bakterii w jelicie cienkim może prowadzić do przyspieszenia ruchu jelitowego, co skutkuje częstymi, luźnymi stolcami.
 2. Wzdęcia i gazy: Zwiększona aktywność bakteryjna prowadzi do fermentacji składników pokarmowych, co skutkuje produkcją gazów, takich jak metan czy wodór. Efektem są uczucie wzdęcia oraz nadmierna produkcja gazów.
 3. Bóle brzucha: Nagromadzenie gazów oraz procesy zapalne mogą powodować ból i dyskomfort w okolicy brzucha.
 4. Zaparcia: Niektóre bakterie produkujące metan mogą spowalniać ruchy perystaltyczne jelit, prowadząc do problemów z regularnością wypróżnień.
 5. Nieprawidłowe wchłanianie składników odżywczych: Nadmierna liczba bakterii zakłóca prawidłowy proces wchłaniania tłuszczów, witamin i innych składników odżywczych, co może prowadzić do niedoborów.
 6. Utrata wagi: Problemy z wchłanianiem mogą skutkować niedoborem kalorii i utratą masy ciała.
 7. Tycie: W niektórych przypadkach, mimo że SIBO może prowadzić do problemów z wchłanianiem składników odżywczych, może także powodować przybieranie na wadze. Może to wynikać z reakcji obronnej organizmu na zaburzenia w jelitach, skłaniając do spożywania więcej jedzenia w celu pokrycia niedoborów, czy też z zakłócenia metabolizmu tłuszczów i węglowodanów przez nadmierną ilość bakterii.
 8. Zmęczenie i osłabienie: Wynika to zarówno z niedoborów składników odżywczych, jak i toksyn produkowanych przez bakterie.
 9. Reflux żołądkowo-przełykowy: Zakłócenia w pracy jelit mogą wpłynąć również na funkcjonowanie żołądka, prowadząc do objawów zgagi i refluxu.
 10. Bóle głowy: Związane z toksynami wytwarzanymi przez nadmierną ilość bakterii w jelitach, które mogą wpływać na system nerwowy. Toksyny te mogą przyczyniać się do stanów zapalnych, które wpływają na funkcjonowanie mózgu i mogą prowadzić do bólów głowy czy nawet migren.

Dodatkowo, warto podkreślić, że niektórzy pacjenci z SIBO mogą nie doświadczać żadnych z powyższych objawów, co czyni tę chorobę jeszcze bardziej zdradliwą.

Rozpoznanie SIBO może być trudne, ponieważ wiele z powyższych objawów jest typowych także dla innych schorzeń przewodu pokarmowego. Dlatego ważne jest konsultowanie się z lekarzem gastroenterologiem, który przeprowadzi odpowiednie badania diagnostyczne i zaproponuje skuteczne leczenie.

SIBO Leczenie Zespołu Rozrostu Bakteryjnego Jelita Cienkiego

Zespół Rozrostu Bakteryjnego Jelita Cienkiego, znany również jako SIBO, to stan charakteryzujący się nadmiernym wzrostem bakterii w jelitach, co prowadzi do wielu dokuczliwych objawów. Leczenie SIBO jest procesem długoterminowym i złożonym, mającym na celu nie tylko eliminację objawów, ale również zapobieganie ich nawrotom. Oto kilka strategii stosowanych w terapii:

 1. Antybiotykoterapia: Jednym z najczęstszych podejść w leczeniu SIBO jest stosowanie antybiotyków, które eliminują nadmiar bakterii. Leki takie jak ryfaksymina często są przepisywane specjalnie do leczenia SIBO. Dawkowanie i długość kuracji zależy od indywidualnej sytuacji pacjenta.
 2. Dietetyczne podejście: Dieta odgrywa kluczową rolę w leczeniu SIBO. Nie tylko polega na wprowadzeniu pewnych restrykcji, ale również jest podzielona na kilka faz, które pomagają stopniowo przywracać równowagę mikroflory jelitowej. Więcej na ten temat w następnym akapicie „SIBO DIETA”.
 3. Probiotyki: Wprowadzenie zdrowych bakterii za pomocą probiotyków może pomóc w przywróceniu równowagi mikroflory jelitowej. Chociaż badania nad skutecznością probiotyków w leczeniu SIBO są mieszane, wielu pacjentów odnotowuje poprawę po ich zastosowaniu.
 4. Motoryka jelit: W niektórych przypadkach lekarze mogą zalecić leki poprawiające motorykę jelit w celu zapobiegania stagnacji i nadmiernemu wzrostowi bakterii.
 5. Holistyczne i naturalne podejścia: Niektórzy pacjenci odnajdują ulgę stosując naturalne środki, takie jak olejki eteryczne, zioła czy suplementy, które działają przeciwbakteryjnie i wspierają zdrowie jelit.

Leczenie SIBO wymaga cierpliwości i zaangażowania ze strony pacjenta. Oprócz środków farmakologicznych, kluczem do sukcesu jest również rygorystyczne przestrzeganie zaleceń dietetycznych i regularne konsultacje z lekarzem specjalistą oraz dietetykiem.

SIBO dieta

Kiedy rozważamy leczenie SIBO, dieta odgrywa niepodważalnie ważną rolę. Jest to głównie dlatego, że niewłaściwe żywienie może prowadzić do nadmiernego namnażania się niekorzystnych bakterii w jelitach, powodując szereg dokuczliwych objawów. Kluczem do skutecznego leczenia jest wprowadzenie odpowiednio zorganizowanego reżimu żywieniowego. Specjaliści często proponują podejście fazowe w dietoterapii SIBO:

Faza antybiotykoterapii

Na tym etapie leczenia głównym celem jest redukcja populacji bakterii, które przyczyniają się do problemu. Choć nie wszyscy lekarze rekomendują restrykcje żywieniowe podczas antybiotykoterapii, zalecamy eliminację produktów wysokich w FODMAP. Dlaczego? Z powodu intensywności terapii antybiotykowej, która może prowadzić do problemów trawiennych, warto już na tym etapie skupić się na produktach lekkostrawnych. Eliminacja produktów wysokich w FODMAP może znacząco poprawić komfort pacjenta.

Faza eliminacji

Etap eliminacji jest jednym z najważniejszych momentów w całym procesie leczenia SIBO. Jego celem jest ograniczenie produktów, które mogą „karmić” niekorzystne bakterie w jelitach, jednocześnie dając organizmowi szansę na regenerację i normalizację pracy układu pokarmowego.

W fazie eliminacji kluczowe jest unikanie produktów bogatych w FODMAP, które mogą być fermentowane przez bakterie w jelitach, prowadząc do wzdęć, bólów brzucha i innych nieprzyjemnych objawów. Niektóre z tych produktów to: jabłka, gruszki, czosnek, cebula, produkty mleczne, pieczywo pszenne, niektóre słodziki, takie jak miód, syrop glukozowo-fruktozowy czy syrop z agawy.

Założeniem tej diety jest eliminacja produktów, które mogą powodować objawy, a następnie stopniowe ich wprowadzanie, aby zidentyfikować konkretny problem. Warto jednak pamiętać, że każdy organizm jest inny, więc to, co jest problematyczne dla jednej osoby, niekoniecznie musi być dla innej.

Dla tych, którzy korzystają z Thermomix, przygotowaliśmy specjalny jadłospis na 14 dni do diety Low FODMAP. Zawiera on dokładne przepisy kulinarnie dopasowane do tego sprzętu oraz dokładną listę produktów z podaną gramaturą. Jadłospis ten jest nie tylko praktyczny, ale także smaczny, dzięki czemu dieta nie będzie odbierana jako kara, ale raczej jako smaczna przygoda kulinarnej transformacji.

przykładowy dzienny jadłospis low fodmap na Thermomix

Przejdź do 14-dniowego jadłospisu Low FODMAP na Thermomix

Oprócz podstawowych przepisów, w jadłospisie znajdziecie także dodatkowe przysmaki, które pomogą urozmaicić codzienne menu i uczynić dietę bardziej atrakcyjną. Niezwykle ważne jest przestrzeganie wskazówek i gramatur podanych w jadłospisie, aby zapewnić skuteczność diety.

Nawet jeśli początkowo dieta Low FODMAP może wydawać się wyzwaniem, wielu pacjentów zauważa znaczną poprawę w samopoczuciu już po kilku dniach jej stosowania. A wsparcie w postaci gotowego jadłospisu i przepisów na Thermomix czyni cały proces prostszym i bardziej przyjemnym.

Faza reintrodukcji

Po zakończeniu etapu eliminacji, kolejnym krokiem jest stopniowe wprowadzanie zakazanych wcześniej produktów. Kluczem jest rozwaga – każdy produkt powinien być wprowadzany pojedynczo, aby zidentyfikować ewentualne reakcje organizmu. Ponadto zaleca się prowadzenie dziennika żywieniowego, w którym pacjent zapisuje swoje obserwacje dotyczące reakcji na spożywane pokarmy.

Personalizacja diety FODMAP

Gdy już zostaną zidentyfikowane produkty, które są tolerowane, można przejść do tworzenia indywidualnego planu żywieniowego. Najważniejsze jest, by dostosować dietę do indywidualnych potrzeb i preferencji pacjenta, zawsze mając na uwadze optymalizację stanu zdrowia jelit.

Ostatecznym celem diety jest nie tylko eliminacja dokuczliwych objawów, ale także poprawa ogólnego stanu zdrowia i samopoczucia pacjenta. Dlatego ważne jest, aby podejście do leczenia było holistyczne, uwzględniające zarówno potrzeby fizjologiczne, jak i psychiczne pacjenta.

SIBO kontra IMO: Zrozumienie kluczowych różnic

SIBO kontra IMO: Różnice w rozroście bakteryjnym jelita cienkiego

SIBO i IMO są obiema formami Zespołu Rozrostu Bakteryjnego Jelita Cienkiego. Chociaż obie dotyczą nadmiernego wzrostu bakterii w jelitach cienkich, mają różne charakterystyki i skutki dla zdrowia pacjentów.

Rodzaj Bakterii:

SIBO: W tym przypadku dominują bakterie produkujące wodór. Te bakterie fermentują nieprzetrawione węglowodany, prowadząc do produkcji wodoru.

IMO: Tutaj dominują bakterie produkujące metan. Są one zdolne do konsumpcji wodoru produkowanego przez inne bakterie, co prowadzi do produkcji metanu.

Objawy i Skutki:

SIBO: Typowe objawy to biegunka, wzdęcia, bóle brzucha i dyskomfort. W przypadku przewagi bakterii wodorowych, biegunka jest częstszym objawem.

IMO: Objawia się to często zaparciami, ponieważ metan może spowolnić ruchy jelitowe. Wzdęcia i bóle brzucha także mogą wystąpić.

Diagnostyka:

Podczas robienia testów wodorowo-metanowych, może wystąpić sytuacja, w której bakterie metanowe konsumują wodór, przez co tylko IMO jest wykrywane mimo obecności obu form rozrostu.

Zarówno SIBO, jak i IMO mogą wpływać na zdrowie pacjenta w znaczący sposób, zakłócając normalne funkcje trawienne. W rzeczywistości oba stany mogą nawet współistnieć u pacjenta, co może komplikować diagnozę i leczenie. Ważne jest zatem, aby dokładnie rozumieć różnice między tymi dwoma stanami i dostosowywać podejście terapeutyczne w odpowiedni sposób.

Wodorowo-Metanowy Test Oddechowy: Istotność W Diagnostyce SIBO i Innych Zaburzeń

Wodorowy test oddechowy dostarcza istotnych informacji o tym, jak organizm pacjenta przetwarza pewne rodzaje węglowodanów. Dodanie pomiaru metanu do standardowego testu wodorowego jest jednak kluczowe w dokładnej diagnozie niektórych schorzeń.

Oto kilka powodów, dla których wodorowo-metanowy test oddechowy jest preferowany:

 1. Pełniejszy Obraz Aktywności Bakteryjnej: Jak już wcześniej wspomniano, różne bakterie jelitowe produkują różne gazy podczas fermentacji węglowodanów. Bakterie produkujące wodór mogą dominować w niektórych przypadkach, podczas gdy w innych dominują bakterie produkujące metan. Pomiar obu gazów daje lepszy wgląd w rodzaje bakterii, które mogą powodować objawy pacjenta.
 2. Różnorodność Objawów: Obecność metanu jest często związana z zaparciami, podczas gdy nadmiar wodoru jest bardziej związany z biegunką. Dzięki dokładnym pomiarom obu gazów, lekarze mogą lepiej zrozumieć i leczyć objawy pacjenta dopasowując odpowiednia atybiotykoterapię.
 3. Unikanie Fałszywie Ujemnych Wyników: Jak zostało wspomniane, bakterie metanowe mogą konsumować wodór, co prowadzi do jego zmniejszenia w oddechu pacjenta. Jeśli byśmy mierzyli tylko wodór, moglibyśmy przegapić faktyczny problem. Pomiarem obu gazów zapewnia się dokładniejszą diagnozę.
 4. Diagnostyka IMO (Zespół Nadmiernego Wytwarzania Metanu): Bez pomiaru metanu w teście oddechowym nie można zdiagnozować IMO. IMO jest często mylone z tradycyjnym SIBO z powodu podobieństwa objawów, ale leczenie może być inne.
 5. Skomplikowane przypadki SIBO: W niektórych przypadkach pacjenci mogą mieć zarówno nadmierny wzrost bakterii produkujących wodór, jak i metan. Rozpoznanie i zrozumienie tej kombinacji jest kluczowe dla skutecznego leczenia.

Podsumowując, wodorowo-metanowy test oddechowy jest niezbędnym narzędziem w diagnozowaniu zaburzeń związanych z fermentacją w jelitach. Pomiar obu gazów zapewnia dokładniejsze, pełniejsze i bardziej zróżnicowane informacje na temat tego, co dzieje się w jelitach pacjenta.

Błonnik a Odpowiednie Leczenie SIBO i IMO

Błonnik jest niezbędnym składnikiem diety, który odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia jelit. Może jednak wpływać na SIBO (zespołu nadmiernego wzrostu bakterii w jelicie cienkim) oraz IMO (nadmiernego wytwarzania metanu) w różnorodny sposób.

Wpływ błonnika na SIBO i IMO:

 1. Żywienie Bakterii: Błonnik, w szczególności błonnik fermentujący, dostarcza pożywienia dla bakterii jelitowych. W przypadku SIBO, gdzie już istnieje nadmiar bakterii w jelicie cienkim, spożywanie dużej ilości błonnika może nasilać objawy, dostarczając bakteriom więcej „paliwa” do fermentacji.
 2. Wspieranie Prawidłowej Flory Jelitowej: Z drugiej strony, błonnik, zwłaszcza typów takich jak inulina, może stymulować wzrost korzystnych bakterii w jelicie grubym, co jest korzystne dla ogólnego zdrowia jelit.
 3. Wpływ na Ruchliwość Jelit: Błonnik może pomóc w regulacji ruchliwości jelit. Zaparcia są często związane z IMO (nadmiernym wytwarzaniem metanu), a odpowiednie spożycie błonnika może pomóc w łagodzeniu zaparć.

Zalecenia dotyczące spożycia błonnika podczas leczenia SIBO i IMO:

 1. Zróżnicowany Błonnik: Pacjenci z SIBO i IMO mogą czerpać korzyści z jedzenia różnych rodzajów błonnika. Chociaż niektóre mogą nasilać objawy, inne mogą być korzystne.
 2. Unikanie Pewnych Źródeł Błonnika: Osoby z SIBO mogą chcieć unikać pewnych rodzajów błonnika, które są łatwo fermentowane, jak FODMAPs. Dietetyk może pomóc w zidentyfikowaniu, które źródła błonnika mogą być problematyczne.
 3. Stopniowe Wprowadzanie: Jeśli pacjent zdecyduje się na zwiększenie spożycia błonnika, powinien robić to stopniowo, obserwując reakcję swojego ciała.
 4. Konsultacja z Specjalistą: Współpraca z dietetykiem może pomóc w określeniu, jaki rodzaj i ilość błonnika będzie najlepsza dla pacjenta z SIBO lub IMO.

Podsumowując, choć błonnik jest ważnym składnikiem diety, osoby z SIBO lub IMO muszą być ostrożne w wyborze rodzaju i ilości błonnika, który spożywają. Odpowiednie spożycie błonnika, dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjenta, może wspierać zdrowie jelit i pomóc w zarządzaniu objawami tych schorzeń.

Czynniki ryzyka występowania SIBO zespołu rozrostu bakteryjnego

Zespół rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego (SIBO) jest stanem patologicznym, w którym dochodzi do nadmiernej kolonizacji jelita cienkiego przez bakterie. Chociaż może on mieć różne przyczyny, istnieje wiele czynników ryzyka, które zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia tego zespołu:

 1. Zaburzenia czynności motorycznej (perystaltyki) jelit:
  • Zespół jelita drażliwego: Jest to funkcjonalne zaburzenie przewodu pokarmowego, które może prowadzić do nieprawidłowej motoryki jelit.
  • Twardzina układowa: Choroba autoimmunologiczna, która powoduje tworzenie się blizn w wielu narządach, w tym w jelitach.
  • Cukrzyca (neuropatia cukrzycowa): Cukrzyca może powodować uszkodzenie nerwów odpowiedzialnych za ruchy jelit.
  • Choroba Parkinsona: Neurodegeneracyjna choroba, która może wpływać na funkcjonowanie układu nerwowego jelit.
 2. Nieprawidłowości anatomiczne:
  • Zwężenia jelita: Mogą one wynikać np. z radioterapii.
  • Zrosty pooperacyjne: Mogą powodować niedrożność jelit i stwarzać środowisko sprzyjające rozwojowi bakterii.
  • Omijające operacje bariatryczne: Zmieniają one naturalny przebieg pokarmu w przewodzie pokarmowym.
  • Stan po operacjach: Operacje, które skutkują wycięciem fragmentu jelita, w szczególności zastawki krętniczo-kątniczej, mogą stworzyć warunki sprzyjające SIBO.
 3. Zaburzenia trawienia: Choroby takie jak przewlekłe zapalenie trzustki i mukowiscydoza wpływają na zdolność trawienia pokarmu.
 4. Inne schorzenia: Marskość wątroby i przewlekła choroba nerek mogą powodować zmiany w środowisku jelit, które sprzyjają SIBO.
 5. Leki:
  • Opioidy: Spowalniają perystaltykę jelit.
  • Leki hamujące wydzielanie żołądkowe: Zmniejszają kwasowość w żołądku, co może zakłócać równowagę bakteryjną.
 6. Niedobory odporności: Osoby z niedoborem immunoglobuliny A (IgA) czy zakażeniem HIV mają osłabioną odporność, co zwiększa ryzyko infekcji.
 7. Inne czynniki ryzyka: Podeszły wiek i obecność uchyłków w jelicie cienkim również zwiększają ryzyko wystąpienia SIBO.

Rozpoznanie i leczenie SIBO zwykle wymaga wielodyscyplinarnego podejścia i indywidualnej oceny każdego przypadku. W razie podejrzenia SIBO warto skonsultować się z lekarzem gastroenterologiem, który kolejno zleci odpowiednie badania w kierunku diagnostyki SIBO.

SIBO (zespół rozrostu bakteryjnego) – pytania i odpowiedzi

 1. Czym jest SIBO (zespół rozrostu bakteryjnego)?
  • Odpowiedź: SIBO to zespół charakteryzujący się nadmiernym wzrostem bakterii w jelicie cienkim. Normalnie jelito cienkie ma stosunkowo niewielkie ilości bakterii, zwłaszcza w porównaniu z jelitem grubym. W SIBO te proporcje zostają zaburzone.
 2. Jakie są główne objawy SIBO?
  • Odpowiedź: Objawy SIBO mogą być różnorodne i obejmują wzdęcia, bóle w jamie brzusznej, niestrawność, biegunkę, zaparcia oraz utratę masy ciała. Mogą również wystąpić objawy poza układem pokarmowym, takie jak zmęczenie czy bóle stawów.
 3. Jak SIBO wpływa na jamę brzuszną?
  • Odpowiedź: SIBO może powodować uczucie pełności, wzdęcia oraz bóle w jamie brzusznej. Wzdęcia mogą być wynikiem nadmiernego wytwarzania gazów przez bakterie w jelicie cienkim.
 4. Czy utrata masy ciała jest typowym objawem SIBO?
  • Odpowiedź: Tak, utrata masy ciała może być jednym z objawów SIBO. Wynika to z faktu, że nadmierne ilości bakterii w jelicie cienkim mogą zakłócać procesy trawienia i wchłaniania składników odżywczych, co prowadzi do niedożywienia.
 5. Jak zespół jelita drażliwego (IBS) wiąże się z SIBO?
  • Odpowiedź: Badania wykazały, że pewna część pacjentów z zespołem jelita drażliwego ma również SIBO. Objawy tych dwóch schorzeń są często podobne, co sprawia, że ich rozpoznanie może być wyzwaniem. Niektórzy specjaliści uważają, że SIBO może być jedną z przyczyn IBS, choć zależności te wciąż są przedmiotem badań.

Jeżeli podejrzewasz u siebie występowanie SIBO lub masz więcej pytań na ten temat, warto skonsultować się z lekarzem specjalistą, który pomoże w diagnostyce i leczeniu tego schorzenia.

Czytaj więcej
co zrobić z pomidorów przepisy na pyszne dania z Thermomix od Dietomix

Pomidory to jedne z najbardziej uniwersalnych składników w naszej kuchni. Są smaczne, zdrowe i można je wykorzystać na wiele sposobów. Jeśli masz w…

Czytaj więcej

Co zrobić z pomidorów: Inspiracje na smaczne przepisy!

Niski indeks glikemiczny przepisy na Thermomix

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób zmaga się z chorobami cywilizacyjnymi, takimi jak cukrzyca, insulinooporność czy choroby tarczycy. W…

Czytaj więcej

Niski indeks glikemiczny przepisy na Thermomix

smoothie spalające tluszcz przepisy Thermomix TM6 Dietomix

Smoothie spalające tłuszcz – 7 łatwych przepisów Smoothies to świetny sposób na dostarczenie sobie codziennej dawki warzyw i owoców, a także…

Czytaj więcej

Smoothie spalające tłuszcz – przepisy

Popularne przepisy

Poznaj kolekcję przepisów na Thermomix
vermezan wegański parmezan Thermomix przepisy

Wegański parmezan

Czekoladowe kulki mocy Thermomix Dietomix

Czekoladowe kulki mocy

furikake thermomix

Furikake: Japońska przyprawa do ryżu