Bezglutenowy zakwas na chleb

Domowy bezglutenowy zakwas na chleb wykonany z maki ryżowej pełnoziarnistej to idealny dodatek do wszystkich Twoich bezglutenowych piekarniczych wypieków.
  • Poziom trudności
  • Przygotowanie
  • Czas całkowity
  • Liczba porcji

Wyglada smakowicie? Ten i wiele innych przepisów możesz odkryć wykupując subskrypcję od Dietomix!

Zobacz więcej

Wskazówki

Do zakwasu idealnie nadaje się zwykły szklany słoik. Dokładnie go wyparz przed przystąpieniem do robienia zakwasu.

Dzień czwarty zakwasu

  1. W zależności od tego jak ciepło jest u Ciebie w domu teoretycznie już czwartego dnia zakwas powinien być gotowy do wykorzystania w przepisach. Jeśli wydaje Ci się, że jeszcze nie urósł odpowiednio. Odejmij połowę zakwasu,  „odsyp” umieść w słoiczku w lodówce, możesz go póżniej dodać do wypieków.
  2. Dokarm zakwas ponownie, jak w dniach poprzednich. Po siedmiu dniach zakwas powinien już intensywnie pracować i nadawać się do wykorzystania w wypiekach.

Przepisy z wykorzystaniem zakwasu na domowe pieczywo już wkrótce na platformie.

Pieczenie chleba na zakwasie jest uświęconą tradycją, która istnieje od wieków. Wiele osób uważa ten proces za zniechęcający, ale w rzeczywistości nie jest on tak trudny, jak mogłoby się wydawać. Jeśli posiadasz podstawowe umiejętności piekarnicze i rozumiesz podstawy wypieku chleba na zakwasie, możesz przygotować niesamowite bochenki we własnej kuchni. Przyjrzyjmy się, jak zrobić chleb na zakwasie od początku do końca.

Bezglutenowy zakwas na chleb z mąki ryżowej pełnoziarnistej w słoiku przykryty gazą

Jak zrobić zakwas na chleb bezglutenowy?

Najważniejszym krokiem w produkcji własnego bezglutenowego chleba na zakwasie jest stworzenie zakwasu. To właśnie on sprawia, że ciasto rośnie i nadaje mu charakterystyczny pikantny smak. Aby zrobić zakwas, będziesz potrzebować mąki i wody. Tak tylko dwa składniki. Zazwyczaj zakwas robiony jest z maki żytniej, dla wersji bezglutenowej proponujemy mąkę ryżową pełnoziarnistą, którą wykonasz w Thermomix w minutę.

Do zrobienia zakwasu najlepiej jest wykorzystać przegotowaną wodę ostudzoną do temperatury pokojowej. Mąkę umieszczamy w słoiku, zalewamy woda i mieszamy. Przykrywamy gazą, odstawiamy na 24 godziny w ciepłe miejsce, w między czasie mieszając 2-3 razy. Po dobie zauważymy że zakwas zaczyna pracować i tworzą się delikatne bąbelki.

W kolejnych dniach dokarmiamy zakwas mąką ryżową pełnoziarnistą i dolewamy wody. Około 100 g maki ryżowej i 120 ml przegotowanej wystudzonej wody w temperaturze pokojowej.

Zakwas bezglutenowy na chleb w słoiku z mąką ryżową pełnozarnistą

W zależności od tego jak ciepło jest u Ciebie w domu teoretycznie już czwartego dnia zakwas powinien być gotowy do wykorzystania w przepisach. Jeśli wydaje Ci się, że jeszcze nie urósł odpowiednio. Odejmij połowę zakwasu, a „odsyp” umieść w słoiczku w lodówce, możesz go póżniej dodać do wypieków. Dokarm zakwas ponownie. Po siedmiu dniach zakwas powinien już intensywnie pracować i nadawać się do wykorzystania w wypiekach.

Robienie domowego zakwasu na chleb może wydawać się onieśmielające, ale gdy zrozumiesz podstawy stojące za tworzeniem zakwasu i robieniem ciasta, staje się to znacznie prostsze niż się spodziewałeś!

Zakwas bezglutenowy na chleb w słoiku przykryty gazą

Domowy zakwas bezglutenowy i jego zastosowanie w wypiekach

Domowy zakwas bezglutenowy stanowi doskonałą alternatywę dla tradycyjnych zakwasów opartych na pszenicy, umożliwiając osobom z nietolerancją glutenu cieszenie się smakiem domowego pieczywa. Stworzenie takiego zakwasu z mąki ryżowej pełnoziarnistej nie tylko zapewnia głęboki i satysfakcjonujący smak, ale także oferuje dodatkowe korzyści zdrowotne dzięki obecności pełnego ziarna. Używając tego zakwasu w wypiekach, można uzyskać chleb o lekko kwaśnym aromacie i porowatej strukturze, co jest charakterystyczne dla chleba na zakwasie. Bezglutenowy zakwas jest wszechstronny i może być używany nie tylko do pieczenia chleba, ale również do tworzenia innych wypieków, takich jak bułki, pizze, a nawet słodkie ciasta. Jego zastosowanie w kuchni domowej otwiera nowe możliwości kulinarne, pozwalając na eksperymentowanie z różnymi smakami i teksturami, zachowując przy tym bezglutenowy charakter potraw.

Polecane Diety

Nasze plany żywieniowe są opracowywane przez dietetyka klinicznego i coacha zdrowia z certyfikatem Integrative Nutrision w Nowym Jorku. Diety bazujące na naszych autorskich przepisach skrojonych na Thermomix, do każdego planu zrobiona jest lista zakupów i menu, aby ułatwić przygotowanie.

Popularne przepisy

Poznaj kolekcję przepisów na Thermomix
vermezan wegański parmezan Thermomix przepisy

Wegański parmezan

Czekoladowe kulki mocy Thermomix Dietomix

Czekoladowe kulki mocy

furikake thermomix

Furikake: Japońska przyprawa do ryżu

Odkryj

Wszystkie diety

Dieta na Thermomix z Dietomix to rozwiązanie dla osób chcących zdrowo gotować bez poświęcania na to zbyt dużo czasu. Gotowanie z Thermomix jeszcze nigdy nie było tak inspirujące i zdrowe!
Zobacz więcej