Dieta Sirt przepisy.

Dieta sirt przepisy, opinie, zasady i czy warto?

Edyta

Dietetyk | Health Coach

Przewodnik i doradca zdrowego stylu życia. Jako licencjonowany Health Coach przez Integrative Nutrition w Nowym Jorku, pomogę Ci wprowadzić zdrowe nawyki żywieniowe, które będą trwać.

Dieta sirt jest nowym i unikalnym sposobem, aby schudnąć i uzyskać zdrowie. Przygotowaliśmy dla Ciebie gotowy jadłospis – dieta na Thermomix, który pomoże w łatwym stosowaniu diety sirt za pomocą tego nowoczesnego urządzenia. W artykule omówimy, czym jest dieta sirt, dlaczego warto ją stosować i jakich rezultatów można się po niej spodziewać. Dieta sirt jest już od kilku lat, ale coraz więcej osób zaczyna zadawać pytania na temat tego typu planu jedzenia, ponieważ chcą wiedzieć, czy to naprawdę działa. Ten artykuł będzie odpowiedzią na te pytania, jak również wyjaśni poszczególne produkty sirtuinowe i fazy codziennego jadłospisu diety sirt.

Dieta Sirt przykładowy jadłsopis na Thermomix

Autorzy diety

Twórcami diety sirtfood są dwaj Brytyjczycy, którzy pracowali z mnóstwem gwiazd najwyższej rangi. Aidan Goggins i Glen Matten w 2016 roku wydali książkę pod tytułem „The Sirtfood Diet”, w której znaleźć można dokładny opis stosowania diety sirt wyszczególniając poszczególne fazy diety. Na czym polega dieta sirtfood?

Autorzy diety odkryli, że wybrane polifenole roślinne aktywują białka sirt, zmniejszające stany zapalne, hamujące procesy starzenia, jak również wpływające na poprawę funkcji metabolicznych w organizmie.

Twórcy diety uważają, że stosowanie diety sirt to sposób na zapobieganie chorobom oraz opóźnienie przebiegu procesów starzenia. Dieta sirtfood to metoda na zdrowe odchudzanie chroniące przed utratą masy mięśniowej.

Dieta Sirt produkty

Co powinieneś wiedzieć o diecie sirt?

Zadaniem diety sirt jest zwiększenie ilości sirtuin w organizmie, czego prawdopodobnym efektem będzie przyspieszenie redukcji tkanki tłuszczowej, spowolnienie starzenia się organizmu, jak również zwiększenie wrażliwości komórek na insulinę.

Na dodatek sirtuiny prawdopodobnie zwiększają syntezę białek mięśniowych, więc sugeruje się, że ich wysokie stężenie w naszym organizmie uchroni nas przed utratą masy mięśniowej podczas odchudzania.

Na czym polega dieta sirt?

Dieta sirt to rewolucyjny sposób na utratę wagi i przywrócenie witalności. Podzielona, jest na dwie fazy diety, a na każdą z nich przypadają dwa etapy. Jeśli chodzi o zasady diety najważniejsze jest, aby spożywać dania pobudzające produkcję sirtuin i uwzględnić poniższe fazy diety. Zasady diety sirt kładą nacisk na wdrożenie do jadłospisu konkretnych produktów, a nie na eliminację.

Etapy i fazy w diecie sirt

Etapy i fazy w diecie sirt

Faza I etap 1

Dieta sirt rozpoczyna się 3-dniowym etapem jadłospisu o niskiej kaloryczności nieprzekraczającego 1000 kcal dziennie. W tym czasie na diecie sirtfood pijemy 3 koktajle sirtuinowe oraz jemy jeden posiłek stały bogaty w substancje pobudzające produkcję sirtuin.

Rekomenduje się, aby po koktajl sięgać rano, po południu i wieczorem. Natomiast posiłek stały może być spożywany o dowolnej porze dnia zachowując 2-godzinną przerwę między wypiciem koktajli sirtuinowych. Stały posiłek nie powinien być spożywany po godzinie 19:00.

Faza I etap 2

Dieta sirtfood staje się o wiele ciekawsza od pierwszej fazy diety etapu drugiego. Trwa on od 4 do 7 dnia (w sumie 4 pełne dni). W tym czasie dozwolone jest maksymalnie 1500 kcal, a nasze menu składa się z dwóch koktajli i dwóch posiłków stałych.

Autorzy diety sirt rekomendują powtarzanie pierwszej fazy w zależności od potrzeb – co kilka miesięcy lub choć raz w roku. Dodatkowo w celu uzyskania lepszych efektów utraty wagi Fazę I przeplata się w Fazą II. Po kilku dniach Fazy II, wprowadza się ponownie 1 dzień z 3 koktajlami dziennie. Rozwiązanie to stosowane jest u osób, w celu przyspieszenia metabolizmu i utraty wagi.

Faza II etap 1

Druga faza w diecie sirt rozpoczyna się 14-dniowym etapem. Podczas którego każdego dnia jemy 3 posiłki stałe i pijemy jeden koktajl sitruinowy. Dodatkowo opcjonalnie można wprowadzić 1-2 dodatkowe przekąski oparte o produkty sirtuinowe.  

W drugiej fazie diety nie ma ścisłych limitów kalorii. Należy ją dopasować do indywidualnego zapotrzebowania w zależności od swojej aktywności fizycznej, płci, wieku, wzrostu i masy ciała.

Faza II etap 2

Po wykonaniu pierwszych 21 dni sirtfood druga faza daje więcej wolności. To dlatego, że nie ma liczenia kalorii lub ograniczeń czasowych w tym ostatnim kroku. Wystarczy pić jeden koktajl sitruinowy dziennie i jeść produkty żywnościowe pobudzające produkcję sirtuin.

Aktywatory sirtuin

Dieta sirt opiera się na żywności bogatej w tak zwane aktywatory sirtuin. Autorzy diety opierają ją na produktach szczególnie bogatych w te substancje. Stworzyli listę 20 najważniejszych produktów, których nie powinno zabraknąć w diecie sirtfood.

Aktywatory sirtuin
Aktywatory sirtuin

20 najważniejszych produktów w diecie sirt

 1. Papryka chiliSirt dieta
 2. Kasza gryczana niepalona
 3. Kapary
 4. Seler naciowy
 5. Kakao
 6. Kawa
 7. Oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia
 8. Zielona herbata i macha
 9. Jarmuż
 10. Rukola
 11. Lubczyk
 12. Daktyle
 13. Natka pietruszki
 14. Czerwona cykoria
 15. Czerwona cebula
 16. Czerwone wino
 17. Soja
 18. Truskawki
 19. Kurkuma
 20. Orzechy włoskie

Dieta Adele składa się głównie z tych produktów.

Autorzy diety udzielają porad na temat spożywania źródeł kwasów tłuszczowych omega -3 jak np. tłuste ryby morskie i białka w postaci mięsa, chudego nabiału i jajek podczas stosowania diety sirtfood.

Lista produktów w diecie sirtfood

Do diety sirtfood należy włączyć również inne pokarmy o właściwościach sirtuinowych: warzywa i owoce, nasiona, orzechy i pestki oraz zioła i przyprawy, czerwone wino, nasiona chia, jagody goji, gorzka czekolada, orzechy pekan, oliwa z oliwek, nasiona słonecznika, seler naciowy, imbir świeży, zielone warzywa to wszystko produkty zalecane na diecie sirtfood.

Bogactwa witamin oraz składników mineralnych

Dieta sirt kryje w sobie bogactwa witamin oraz składników mineralnych, wywierających korzystne działanie na nasze zdrowie. Właśnie z udziałem powyższych produktów komponowana jest dieta sirtfood. Twórcy diety sirt dają nam wskazówki, aby spożywać produkty bogate kwasy omega oraz źródła białka jak chude mięso, nabiał, jaja kurze.

Substancje pobudzające syntezę sirtuin to między innymi:

Polifenole – mają silne właściwości antyoksydacyjne, które można znaleźć w wielu warzywach i owocach jak np. maliny, jagody, borówki, jeżyny, aronia, truskawki i poziomki. Dieta sirtfood jest wyjątkowo bogata w polifenole.

Kwasy tłuszczowe omega 3 – są niezbędne w diecie sirt ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne. Źródłami kwasów tłuszczowych są orzechy włoskie, nasiona chia, olej lniany i tłuste ryby morskie jak np. sardynki, makrela i łosoś.

Twórcy diety sirtfood twierdzą, że kwasy tłuszczowe omega-3 pomagają zmaksymalizować korzyści zdrowotne polifenoli w naszym organizmie.

Leucyna – jest jednym z niezbędnych aminokwasów i wzmacnia pozytywne efekty w diecie sirt. Można ją znaleźć w dużych ilościach w produktach wysokobiałkowych, takich jak chudy nabiał, mięso, jaja, ryby oraz rośliny strączkowe.

Dieta sirtfood przepisy

Sirt przepisy

Jadłospis diety sirt — gotowe plany dietetyczne na Thermomix

Co pić na diecie sirt?

Sugeruje się, aby na diecie sirtfood pić odpowiednią ilość płynów, która dla kobiet wynosi 2 litry dziennie, a dla mężczyzn 2,5 litra. Dodatkowo rekomendowane jest picie zielonej herbaty i macha, białej herbaty oraz czarnej. A co najlepsze po przejściu Fazy I można wypić kieliszek czerwonego wina po posiłku nawet do 3 razy w tygodniu. Czerwone wino zawiera również aktywatory sirtuiny i stymuluje sirtuiny.

Czego unikać na diecie sirt?

Nie ma konkretnych wytycznych dotyczących zabronionych produktów, rekomendowane jest, aby na czas trwania diety wykluczyć poniższe produkty spożywcze.

 • Produkty przetworzone
 • Cukier, słodycze, napoje słodzone
 • Fast food
 • Pszenica, produkty z białej mąki

Dieta sirtfood zalety sirtuin na organizm

 • Dieta sirt spowalnia procesy starzenia
 • Dieta sirtfood została wykazana do dezaktywacji wolnych rodników, które mogą być przyczyną wielu chorób, takich jak rak lub choroby serca.
 • Dieta sirt działa na redukcję masy ciała
 • Pozytywny wpływ diety na metabolizm
 • U pacjentów na diecie sirtuinowej zauważono korzystny wpływ sirtuin na aktywność hormonów tarczycy
 • Sirtuiny regulują poziom glukozy i insuliny w organizmie u osób na diecie sirtfood
 • Niweluje stany zapalne organizmu

Dieta Adele przeciwskazania do stosowania

Ze względu na początkowe zasady diety oparte o deficyt kaloryczny podczas pierwszej fazy diety osoby mające niską masę ciała, jak również o niższym wskaźniku BMI niż 20, nie powinny być na diecie sirtfood. Etap ten może okazać się niebezpieczny dla ich zdrowia.

Dieta sirt nie jest zalecana również dla dzieci, kobiet, które są w ciąży lub mogą zajść w ciążę w najbliższym czasie i matek karmiących, ponieważ mogą one mieć niedobór niektórych niezbędnych składników.

Osoby te mogą natomiast  wprowadzić do jadłospisu produkty sirtuinowe, gdyż mają one bardzo korzystny wpływ na nasze zdrowie.

Jeśli cierpimy na jakiekolwiek choroby przewlekłe, to przed rozpoczęciem diety sirt należy skonsultować się z lekarzem.

Aktywność fizyczna a dieta sirtfood

Podczas pierwszych 7 dni diety sirtfood zaleca się unikanie intensywnej aktywności fizycznej ze względu na niską kaloryczność diety. Rekomendowany jest umiarkowany wysiłek fizyczny jak np. joga czy spacer.

Połączenie diety z regularnymi ćwiczeniami możemy osiągnąć lepsze efekty. Zalecana jest aktywności fizyczna 5 razy w tygodniu, choć po 30 min o umiarkowanej intensywności.

Należy pamiętać, że kluczową rolę dla organizmu na diecie sirt odgrywa rolę sirtuiny. Jeśli chcesz schudnąć, wzmocnić odporność i przedłużyć młodość, warto wprowadzić sirtuiny do swojej diety poprzez spożywanie sirtfoods, które są bogate w te substancje.

Jak oszczędzać na gotowaniu z Thermomix - Subskrypcja Dietomix

Sprawdź również >>>> Thermomix przepisy

Popularne przepisy

Poznaj kolekcję przepisów na Thermomix
vermezan wegański parmezan Thermomix przepisy

Wegański parmezan

Czekoladowe kulki mocy Thermomix Dietomix

Czekoladowe kulki mocy

furikake thermomix

Furikake: Japońska przyprawa do ryżu