Dieta bezglutenowa Thermomix przepisy Dietomix

Dieta bezglutenowa czym jest i dla kogo

Edyta

Dietetyk | Health Coach

Przewodnik i doradca zdrowego stylu życia. Jako licencjonowany Health Coach przez Integrative Nutrition w Nowym Jorku, pomogę Ci wprowadzić zdrowe nawyki żywieniowe, które będą trwać.

Dieta bezglutenowa to dieta, która eliminuje produkty zawierające gluten zawarty zarówno w produktach naturalnych, jak i tych przetworzonych.

W ciągu ostatnich 50 lat człowiek tak bardzo zmienił kłos pszenicy, że daje ona znacznie większe plony — niestety cierpią na tym zarówno ludzie, jak i zwierzęta. Nowoczesna pszenica jest trucizną dla twojego zdrowia, według niektórych dietetyków i lekarzy.

Dr Davis, którego książka „Wheat belly” pozostawała na liście bestsellerów New York Timesa przez kilkadziesiąt tygodni, przekonuje, że jedzenie pszenicy powoduje celiakię — wyniszczającą chorobę jelit, a także liczne zaburzenia neurologiczne i choroby, takie jak cukrzyca, choroby serca czy artroza oraz wysypki skórne.

Ta nowoczesna pszenica powoduje, że mamy napady wilczego głodu i sprawia, że jesteś nieszczęśliwy. Kiedy egzorfiny atakują nasz mózg, endorfiny nie mają szans na wywołanie szczęśliwego nastroju.

Kolejnym procesem, jaki zachodzi w naszym organizmie jest glikolizacja, który powoduje, że cukier pszeniczny karmelizuje się w naszych naczyniach krwionośnych, przybierając formę cukrowych cukierków. Co jest przyczyną starzenia się i chorób.

Według dietetyków dieta bezglutenowa może być szczególnie przydatna dla osób ze skłonnościami do alergii, cukrzycy oraz innymi chorobami autoimmunologicznymi.

Na czym polega dieta bezglutenowa? Jakie są jej plusy? Czy jest dla każdego? Dowiecie się z poniższego artykułu.

diety na Thermomix z twojego telefonu

Dieta bezglutenowa dla kogo?

Dieta bezglutenowa na Thermomix jest dietą leczniczą, a najważniejszymi wskazaniami do stosowania diety są: celiakia, nietolerancja glutenu, alergia na gluten oraz choroba Dühringa (skórno-jelitowa manifestacja nietolerancji glutenu).

Dieta wykluczająca gluten znajduje także zastosowanie w leczeniu: Hashimoto, insulinooporności, cukrzycy, łuszczycy, reumatoidalnego zapalenia stawów, autyzmu, choroby i zespole jelita drażliwego oraz choroby Leśniowskiego Crohn’a.

Dodatkową grupą będą osoby, które chcą schudnąć i oczyścić organizm będąc na diecie bezglutenowej.

Różnice pomiędzy nietolerancją glutenu, a nadwrażliwością na gluten

Gluten jest w zasadzie neutralnym białkiem, ale dla ludzi, którzy są wrażliwi, to może przyczynić się do chorób, takich jak celiakia i alergie lub nieceliakalna nadwrażliwość na gluten (NCNG).

Możliwe jest odróżnienie celiakii od alergii na gluten na podstawie ich objawów. Reakcja alergiczna może być natychmiastowa lub opóźniona, podczas gdy celiakia powoduje zapalenie jelit po spożyciu produktów na bazie pszenicy, takich jak chleby czy makarony. Celiakia jest zaburzeniem autoimmunologicznym. Alergie na gluten są klasyfikowane jako nietolerancje pokarmowe spowodowane przez konkretne alergeny, które mogą być wykluczone za pomocą określonych testów przed postawieniem diagnozy.

Nadwrażliwość na gluten jest obserwowana w populacji już od jakiegoś czasu, ale nie jest jeszcze w pełni poznana. Co więcej, naukowcy dopiero zaczynają badać NCNG, czyli nieceliakalną nadwrażliwość na gluten.

Nadwrażliwość może wiązać się z niekorzystnymi objawami spowodowanymi spożywaniem produktów zawierających gluten. Nie ma ona jednak nic wspólnego z alergią ani z celiakiom. NCNG jest wyłaniającym się zagadnieniem zdrowotnym, które uzasadnia dalsze badania przez naukowców na całym świecie.

Jak zacząć dietę bezglutenową?

Rozpoczynając dietę bezglutenową ważne jest, aby nauczyć się rozpoznawać źródła glutenu. Dla niektórych osób gluten jest niezbędnym elementem diety, a dla innych może powodować poważne problemy zdrowotne. Aby utrzymać zdrowy związek z jedzeniem bez poświęcania smaku lub przyjemności w kuchni, wiedza o tym, jak zastąpić glutenu zdrowszymi zamiennikami będzie bardzo przydatna. Zapraszamy Was do przeczytania naszego artykułu: Co to jest gluten? W którym napisaliśmy wszystko, co powinniście wiedzieć przed rozpoczęciem diety bezglutenowej. Dodatkowo zaglądnij po inspiracje do artykułu: Dieta bezglutenowa przepisy na thermomix.

Grafika przedstawiająca przepisy bezglutenowe na diecie na Thermomix

Zalety diety bezglutenowej

Jedzenie naturalnie bezglutenowej diety jest, najlepszym sposobem na zdrowe odżywianie i życie. Osoby stosujące dietę bezglutenową zachęcane są do spożywania dużej ilości świeżych owoców i warzyw, wysokiej jakości mięsa i ryb, zdrowych tłuszczów, a także zbóż naturalnie bezglutenowych. Takie odżywianie stosowania diety bezglutenowej, zapewnia optymalny stan zdrowia, a jednocześnie dostarcza organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych.

Stosując dietę eliminacyjną glutenu w naturalny sposób, wykluczamy z naszego menu produkty przetworzone, fast food i pełne cukru ciastka upieczone.

dieta bezglutenowa przepisy na thermomix

Życie na diecie bezglutenowej

Rozpoczynając gotowanie bez glutenu i tworząc pyszne przepisy wolne od śladów białka pszenicy (zwanego „glutenem”), musisz wiedzieć jedną ważną rzecz. Gdzie tak naprawdę ukrywa się ten składnik? Może się on czaić za niewinnymi nazwami, takimi jak mąka czy bułka tarta — ale nie martw się, bo mamy dla Ciebie całą masę pysznych przepisów bezglutenowych. Co jeść na diecie bezglutenowej? Dieta bezglutenowa wcale nie musi składać się z samych wyrzeczeń. Wystarczy poznać tajniki zastosowania i własności mąk bezglutenowych i możemy otworzyć własną bezglutenową piekarnię! Więcej na ten temat w artykule Domowa mąka bezglutenowa.

domowa mąka bezglutenowa

Na co należy zwrócić uwagę, wybierając produkty bezglutenowe? Zerknij do naszego artykułu: Zdrowe nawyki żywieniowe.

Do stosowania diety bezglutenowej, każdy może mieć inne powody. Dla niektórych będzie to nietolerancja glutenu, która może powodować problemy żołądkowe i przyrost masy ciała. Inni mogą to zrobić, ponieważ próbują schudnąć, wycinając węglowodany ze swojego planu posiłków, a jeszcze inni mogą wybrać to podejście jako część zdrowego stylu życia, który obejmuje spożywanie dużej ilości świeżych owoców i warzyw z chudym białkiem i zdrowymi tłuszczami.

Każdy powód jest dobry, bo przyczynia się do eliminacji śmieciowego jedzenia i fast foodów wypełnionych konserwantami. Dieta bezglutenowa może być pyszna, urozmaicona i bardzo zdrowa wystarczy tylko dobrze zaplanować tygodniowy jadłospis.

Produkty diety bezglutenowej

Menu diety bezglutenowej opiera się na produktach bezglutenowych. Co to są produkty bezglutenowe?  Produkty bezglutenowe to takie, które nie zawierają glutenu lub pierwotnie zawierały go, ale zostały przetworzone w celu usunięcia tego składnika.

Umieszczony na produkcie międzynarodowy licencjonowany symbol „Przekreślony Kłos” oznacza, że są to w 100% produkty dozwolone. Informacja ta stanowi jasny przekaz dla konsumenta: „Mogę kupić ten produkt”. Dalej jednak warto czytać etykiety i sprawdzać, czy nie kryją się w ich składzie inne niezdrowe składniki.

Produkty zabronione w diecie bezglutenowej są to zboża: pszenica (także orkisz, samopsza, płaskurka), jęczmień, żyto i zwykły niecertyfikowany owies* oraz wszystkie produkty z ich dodatkiem.

*certyfikowany owies bezglutenowy — Owies z natury nie zawiera glutenu, lecz w niektórych przypadkach może zostać zanieczyszczony pszenicą podczas uprawy i przetwarzania. Należy tutaj sięgać po owies ze znakiem przekreślonego kłosa.

Naturalnie bezglutenowe są produkty takie jak: gryka ryż, kukurydza, ziemniaki, soja, proso, tapioka, amarantus, rośliny strączkowe, sorgo, maniok, orzechy, mięso, jaja, warzywa i owoce.

bułki bezglutenowe przepis na thermomix

Dieta bezglutenowa przepisy

Dieta bezglutenowa powinna bazować na warzywach, owocach, bezglutenowych kaszach, świeżym mięsie, rybach i jajach kurzych. Najzdrowszym sposobem będąc na diecie bezglutenowej, jest samodzielne przygotowywanie bezglutenowego pieczywa, wypieków i deserów. Wybieramy wtedy najzdrowsze składy i unikamy wszelkiego rodzaju spulchniaczy i szkodliwych substancji chemicznych.

dieta bezglutenowa przepisy na thermomix

Dieta bezglutenowa jadłospis na tydzień

Diety bezglutenowe są obecnie gorącym trendem żywieniowym. Chociaż może się wydawać, że planowanie całotygodniowych posiłków bezglutenowych jest trudnym zadaniem z Dietomix staje się to banalnie proste i pyszne. Sprawdź nasze bezglutenowe diety na Thermomix.

Literatura:

  1. „Dieta bez pszenicy. Jak pozbyć się pszennego brzucha i być zdrowym” – Bukowy Las 2013

Popularne przepisy

Poznaj kolekcję przepisów na Thermomix
vermezan wegański parmezan Thermomix przepisy

Wegański parmezan

Czekoladowe kulki mocy Thermomix Dietomix

Czekoladowe kulki mocy

furikake thermomix

Furikake: Japońska przyprawa do ryżu